A vonzás törvénye

A vonzás törvénye

A vonzás törvénye 150 150 Vállalkozásfejlesztés blog

220px TheSecretLogo

Remélem ismered az utóbbi évek legnépszerűbb önfejlesztő könyvét, amit Rhona Byrne „A Titok” címmel írt. A könyv amellett, hogy világsiker, internetes fórumokon kapott hideget és meleget, mostanában is tanuja voltam, amikor valaki a Facebookob hihetetlen dühvel szidta azokat, akik hisznek a könyv legfőbb üzenetében, a „Vonzás törvényében”! Pedig a vonzás törtvénye létezik, én bizony a személyzeti munkámban elég gyakran találkozom vele, habár nem abban az értelemben, ahogy a könyvben szerepel. 

Arról van szó ugyanis, hogy vannak cégek, ahova ha belepusztulok sem tudok megfelelő jelölteket állítani, miközben meg vannak olyanok, amelyekhez csak feldobok egy egyszerű álláshirdetést a Profession.hu-ra, és a kiválasztási folyamat végén alig bírunk választani a jobbnál jobb pályázók közül.

Mi lehet, és van-e itt egyáltalán valamilyen titok, amely magyarázatot ad erre a jelenségre, és amely alkalmazásával felül tudunk kerekedni e véletlennek látszó helyzeten?

Akik ismernek, tudják, hogy nyitottan állok hozzá a minket körbevevő világhoz, nem vagyok „kockafejű” mérnök, aki számára csak az létezik, amit kézbe tud venni, meg tud szagolni, és rágni, de a nagyon misztikus, ködösnek, kiismerhetetlennek tűnő dolgokat sem szeretem. Szerintem valahol a kettő között, a reál és humán világ megfelelő elegyében, integrációjában van az igazság.

Évekig értetlenül álltam e jelenség mögött, pontosabban szólva először magamban kerestem a hibát, mert először mindig magamban keresem. Egyszerűen ez vált be, a felelősség másokra kenésével még nem sikerült semmit sem megoldanom, így gyorsan fel is hagytam vele.

Szóval így álltam hozzá évekig ehhez a dologhoz, de egy idő után be kellett látnom, ha egyszerre dolgozom 5 cégnek, mindenhol ugyanolyan kipróbált módszerekkel, és ugyanolyan odaadással, és 5-ből 4 cégnél jönnek is az elvárható eredmények, míg az 5.-nél nem, akkor valószínűleg nem bennem van a hiba, akkor valamit ott annál a cégnél nem vettem észre, aminek köszönhetően nem működnek a másutt bevált módszereim.

Szervezetek mentális egészége

Sok-sok év telt el, amikorra kezdett összeállni a kép. Megfigyeltem, hogy a cégeknek, szervezeteknek, csapatoknak is van „mentális egészsége”! Ez a mentális egészség sok mindenből tevődik össze, pl.:

  • az ott dolgozó emberek (különösen a vezetők) mentális állapotának, egészségének összeségéből,
  • az ott dolgozó emberek (különösen vezetők) motivációiból,
  • az egymás között lévő viszonyokból,
  • a cég vevői, szállítói felé mutatott erkölcsi hozzáállásából,
  • a termékeik, szolgáltatásaik erkölcsi értékéből,

és még ki tudja mi mindenből, kérlek írd meg tapasztalataid itt kommentben, szívesen látok minden értelmes hozzászólást.

A „vonzás törvénye” másként

És itt jön a vonzás törvénye, ugyanis az elmúlt 20 év alatt azt figyeltem meg, hogy a hasonló, a hasonlót vonzza!

Egy mentálisan rossz állapotban lévő cégbe, ahol a főnök depressziós, de a legtöbb kolléga is eléggé búval b….tt, oda nehéz lelkes, „ide nekem az oroszlánt” típusú embereket vinni, sőt, valami megfoghatatlan módon még az álláshirdetésre sem igen jelentkeznek! Lehet itt vitatkozni, hogy ugyan már, mitől van ez, én csak egyet tudok, statisztikailag így van, az-az nekem még nem sikerült mentálisan rossz csapatba jó mentalitású embert találni.

Miközben a jó mentalitású, az-az lelkes, maguk elé komoly kihívásokat kitűző és azokat elérő, életvidám társaság valahogy vonzza a hasonló embereket, azon kevés ügyfelemnél, ahol ilyenek, ott félkézzel is több eredményt produkálok, mint másutt, pedig náluk sem csinálom másként.

A motivációkról ne is beszéljünk, volt olyan ügyfelem, aki egyfolytában azt hajtogatta a munkatársainak, hogy ő már nem akar dolgozni és nyugdíjba akar menni (és tényleg púp volt a hátán az egész vállalkozása, amit erősen éreztetett is), és csodálkozott azon, hogy miért nem hajtanak a beosztottai?

Az sem volt véletlen, hogy ő volt az egyetlen az elmúlt 12 évben, akinél még egy Profession.hu-s álláshirdetésemre sem jelentkezett senki. Igen, egyetlen árva lélek sem. Először azt hittem, hogy meg sem jelent a hirdetés vagy rossz e-mail címet adtunk meg benne, majd kiderült, hogy rendesen megjelent.

Ugyanez igaz azokra a szervezetekre is, ahol komoly belső konfliktusok, egymás közötti játszmák, patthelyzetek vannak, az igazán teljesítőképes munkavállalók valamiért oda sem igen jelentkeznek.

Miért vagyok erkölcscsősz?

Nem vagyok az, de az élet megtanított arra, hogy vigyázzak az olyan cégekkel, ahol inkorrekt módon intézik a dolgaikat (ügyfeleikkel és/vagy beszállítóikkal), mert nem fogok tudni náluk jó minőségű munkát végezni! Bizony ebbe a kategóriába sok-sok multicég beleesik, mert melyik híres arról, hogy nem él vissza semmilyen módon az erőfölényével?

De ugyanide tartoznak azok a cégek is, akik nem olyan termékeket, szolgáltatásokat állítanak elő, amelyek az emberiség javát szolgálják, pl. dohányipari, gyógyszeripari és fegyvergyártással foglalkozó cégek, de nálam még a szesz- és húsipari cégek is ebbe a kategóriába tartoznak.

Tényleg nem erkölcsi és hitvitát szeretnék a blogomban indítani e kérdésben, csak a tapasztalataimat szeretném megosztani veled, mert bizony a hr szakmában köztudott, hogy a dohányipar számára nagyon nehéz jó embereket toborozni, sok pályázónál már eleve kizáró ok ez a tevékenység, de a többi felsorolt iparág is nem kevés pályázónál kizáró ok.

Mihez kezdj akkor most ezzel a „vonzás törvényével”?

Ha olyan céged van, ahova nagyon nehéz jó embereket találni, miközben a szomszéd vállalkozás nem szenved ilyen problémáktól, akkor nézd végig a fenti pontokat és kezd el rendberakni a dolgokat. Nem véletlenül kezdtem el 1999-ben szervezetfejlesztéssel foglalkozni, mert akkor még tudatosan nem, de ösztönösen éreztem, hogy fejvadászként nem tudom megoldani minden cég toborzási problémáit, és az sem véletlen, hogy a személyiségfejlesztés is fontos szerepet játszik az életemben (igen, ha jobb embereket akarsz a cégedbe, akkor először te válj jobbá).

Nem kevésnél jóval többre van annál szükség, hogy jobb álláshirdetést írj, hogy több fejvadásznak adj megbízást, hanem szembe kell nézned azzal, hogy rendet kell raknod több szempontból is a saját házad táján, ha minél több kiemelkedő teljesítőképességű munkatársakat csapatodba, cégedbe!

Kelkó Tamás

1993 óta dolgozom tanácsadóként: ebből 7 évet fejvadászként, 1999 óta pedig KKV szervezetfejlesztő és HR szakértőként segítek magyar vállalkozásoknak leküzdeni a növekedéssel járó akadályokat.

Összes bejegyzés tőle:Kelkó Tamás
7 hozzászólás
  • Tom „Bald Dog” Varjan 2012. szeptember 25. 15:01

    Hu ez igen talalo, Tamas.

    Nemely ceg vonz, nemely meg taszit.

    Pl. az utobbi idoben sokan mentek el a Google-tol. Az egyik elmeno dolgozo azt monda a blogjan, hogy 8 eve csatlakozott egy szuper innovativ szoftwer ceghez, es ket hete elhagyott egy szuper-kapzsi hirdetesi irodat.

    Olvastam valahol, hogy a kuncsaft sikere valahogy igy tevodik ossze.

    10% a tanacsado szaktudasa
    30% a tanacsado pozicioja – odafigyelnek ra es komolyan veszik
    60% a kuncsaft elkotelezettsege a kituzott celok fele

    Azt hiszem az altalad emlitett “vallalati atmoszfera” a 60%-hoz tartozik. Bizonyos kuncsaftokon csak nem lehet segiteni.

    Ahogy Joseph Epstein (http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Epstein_%28writer%29) irta valaha, “Bizonyos tengerpartok hajoroncsoknak vannak fenntartva.”

    Es ez jar a toxikus cegeknek is.

    • Kelkó Tamás 2012. szeptember 25. 20:50

      Szia Tom,

      Köszönöm a kommented, mind a Google alkalmazott példája, mind az ügyfél sikerképlete eléggé találó megfogalmazás.

      Üdv, Tamás

  • Perjés Mihály Tibor 2012. szeptember 26. 02:51

    Kedves Tamás!

    Ezzel a cikkeddel most „véletlenül” nem tudok vitatkozni! 🙂
    Egy régi közmondás jutott róla eszembe: fejétől bűzlik a hal.

    Tény, hogy amilyen a főnök, olyan /olyanná válik/ a beosztott.

    Üdv: Mihály

    • Kelkó Tamás 2012. szeptember 26. 07:14

      Sőt, egy vállalkozás átvilágításának eredménye = tulajdonos-ügyvezető személyiségtesztje 🙂

  • BorbásRudolf 2012. szeptember 26. 15:21

    Tamás ! amit leírtál az pontosan így van még azoknál is így működik akik nem hiszik el én 35 évig szakoktatóként tettem a rám osztott életfeladatot és a kollégáim mindig sűrűn mondták,hogy neked könnyű a te tanítványaid szorgalmasak és mindent tudni akarnak így könnyű tanítani .igaz én magam is a lehető legtöbbet akartam és akarok megismerni az élet dolgait illetően.A vonzás törvényéről csak 40 éves koromban olvastam de már 12 éves koromtól alkalmaztam mert az élet vezetett rá,hogy ilyen dolog létezik és életünk része. soksikert a munkádhoz Borbás Rudolf 65 éves.

    • Kelkó Tamás 2012. szeptember 26. 22:03

      Kedves Rudolf,

      Köszönöm a megerősítést és hát igen, akinek valami jól működik, annak biztos szerencséje volt. 🙂
      Sajnálom azokat, akik ezt elhiszik, mert így vágják el magukat az élet örömeitől.

      Üdvözlettel: Tamás

    • Feri 2014. szeptember 18. 14:34

      Szia Tamás!

      A „sikernek mindig ezer apja van”, Egy angol admirális mondta, nem jut eszembe a neve. Ez a mostani munkahelyemen is így van, ha valami jó ahhoz semmi közünk ha baj van minden a mi felelősségünk. Igaz ez csak ideig óráig mehet mert előbb vagy utóbb nagy lesz a baj és azt már nem lehet másra kenni. Azért lesz nagy a baj, mert a munkavállalóhoz nem lojális cégnél, a dolgozó, míg nem ég a dolgozó lába alatt a talaj addig csak annyit teljesít amennyi ahhoz szükséges, hogy ne b……sák. Ez munkavégzés szempontjából egyre csökkenő teljesítményt tendenciát mutat. Ezt akár passzív sztrájknak is tekinthetjük az elmaradt bérrendezések, juttatások okán. És amíg ezek a hiányok fen állnak addig a helyzet egyre rosszabb lesz, vagy amíg talál a kolléga egy másik állást, feltéve ha keres, mert úgy gondolja, ja akkor ennyi pénzért bejárok pihenni. Egy ilyen depresszív munka környezetben eredményt elérni kínkeserves. Ez a jelenség lassú méreg a cégnek, és tényleg nem vonz oda senki becsületes tiszta jellemű embert. De nem lehúzni vagy elítélni akarom ezeket a kollégákat, hiszen SI mértékrendszerben senki nem definiálta, de lehet, hogy csak én nem tudom, mekkora az a lelki teher amit el kell viselni mindenféle jellem torzulás nélkül. Úgy gondolom, remélem ezek az emberek menthetők, hiszen ha elmennek egy ilyen munkahelyről, biztosan jobbat fognak keresni, mert az vonzza őket. Ha akarjuk ha nem kölcsönhatásban állunk a világunkkal, embertársainkkal, cselekedeteink, gondolataink, ellenszenvet, taszítást vagy ép rokonszenvet vonzalmat váltanak ki másokból, és egy jó ember miért ne vonzódna egy jó dologhoz, egy másik jó emberhez? Remélem mi vagyunk a többen, és remélem van még cégtulajdonos akinek érdemes dolgozni. Nem olvastam a könyvet, én valahogy picibe leírva így képzelem a vonzás törvényét megvalósulni.

ÉRDEKEL A VÉLEMÉNYED:

Oszd meg a cikket egyik ismerősöddel!