Minap olvastam egy szakcikket toborzás-kiválasztás témában, amely első látásra eléggé félelmetes tűnő statisztikával indít: a felvett új munkatársak 46%-a elbukik az első 18 hónapban! Ráadásul a 89%-ának nem a szakmai tudásával, képességeivel van probléma, hanem a munkához való hozzáállásával.
A cikkíró ebből azt a következtetést vonja le, hogy ennek oka az, hogy a kiválasztás során a felvételiztetők nem figyeltek oda eléggé a pályázó hozzáállására, motiváltságára. Ugyan egy sorban megemlíti a cikkben, hogy mielőtt új munkatársakat vennél fel, feltétlenül szabadulj meg a nem megfelelő hozzáállású régi munkatársaktól, nehogy „elrontsák” az újakat, de ezután csak abban ad tanácsot, hogy mire figyelj oda a kiválasztás során. Szerintem ezt nem lehet ilyen könnyen elintézni, ezért mai cikkemben igyekszem körbejárni a témát…
Első gondom
az a statisztikai adattal (az újonnan felvettek 46%-a bukik el az első 18 hónapban), hogy a 18 hónap túl hosszú idő. Ennyi idő után nagyon nehéz ráfogni a kiválasztásra a hibát, mert minél tovább tartózkodik egy munkatársunk a cégnél, annál jobban a vezetői a felelősek az alkalmatlanságáért vagy elmeneteléért. Szerintem ilyen statisztikának az első 6, maximum 12 hónapra van értelme, de pl. Indiában, Bangalore-ban még ennek sem, mert ott az informatikai cégeknél teljesen megszokott a 6 hónapos fluktuáció!
Vajon ki fog repülni?
Nézzünk meg egy konkrét példát, egy megtörtént esetet. Történetünk főhőse egy lelkiismeretes, szorgalmas ifjú hölgy, aki felvételt nyert egy minőségi vendéglátó helyre. Ugyan nem ma kezdte a felszolgálói szakmát, de mivel nagyon örült új munkahelyének, ezért rendkívül lelkes volt az első időben.
Lelkesedése azonban már az első hetekben kezdett lelohadni, mert gyorsan kiderült, hogy a régi kollégái nem osztoznak az ő hozzáállásában, az-az hiába volt jó híre ennek a vendéglátó helynek, a személyzet bizony már abban a fázisban volt, ahol nem a vendég az első, hanem elindultak a különböző stiklik, amelyek a vendégek megkárosításával jártak: üdítők higítása és egyéb trükkök.
Mivel az új kolléganő nem tudott kellőképpen „beilleszkedni” az új csapatba, az-az nem vett részt ezekben a stiklikben, ezért pár hét próbálkozás után elindult a kifúrása, ami 2 hónap után sikerrel is járt. Jól láthatóan ebben a történetben nem az új kolléganő hozzáállásával volt probléma, hanem a már régóta ott dolgozókkal, mégis neki kellett mennie, mert a cég tulajdonosa valamiért nem látta át a helyzetet.
Az a bizonyos kosár alma
És igen, a cikkben mindössze futólag megemlített, nem megfelelő hozzáállású régi munkatársak hatása ebben a történetben már pár hónap után is a teljes átnevelés, beolvasztás vagy kifúrás, és akkor hol van még a 18 hónap. Teljesen egyetértek azzal a gondolattal, hogy először a rossz hozzáállású, negatív, mások munkájára is visszafogó erővel bíró munkatársaktól kell megszabadulni, és csak az után, tiszta helyzetbe szabad újakat felvenni.
Elég sok céget láttam, ahol éppen fordítva próbálkoztak, addig nem merték kirúgni a negatív régi kollégát, amíg nincs helyette jobb, és volt, ahol évekig tartott, amíg sikerült helyette megfelelőt felvenni.
Épp a minap mondtam valakinek, hogy a hr szakma elég érdekes, mert nem kevés olyan jelenség létezik, amire nem tudok logikus magyarázatot adni, de ha gyakorlati-statisztikai alapon, 10 esetből, 10-szer így történik, akkor elfogadom egyfajta törvényszerűségnek.
Egy időben több nyelviskolából is azt hallom, hogy addig nem tudnak felvenni jó nyelvtanárt, amíg a rossz mentalitású régitől meg nem szabadulnak, utána meg csodával határos módon, pár napon belül besétál az utcáról egy kiváló nyelvtanár.
Kiválasztás hozzáállás alapján?
Visszatérve a cikk fő témájára, igen, a hozzáállás, más néven motiváltság rendkívül fontos kiválasztási szempont, de nem tudok olyan munkakörről, ahol kizárólag ez alapján kellene választani. Én három fő kritériumot nézek:
- múltbeli teljesítmény,
- szakmai tudás,
- motiváltság,
amelyek közül az egyik a motiváltság. Olyan ez, mint egy háromlábú szék, amelyiknek bármelyik lába kiesik, eldől a szék. Az-az, ha a múltbeli teljesítmény/szakmai tudás/motiváltság hármasból bármelyikkel gond van, akkor nem szabad azt az embert felvenni!
A „szék lábai” általában cserélhetőek, ha van helyette másik három, akkor akár egyszerre is, így nem fog felborulni…Szerintem egyszerre repülnek, hiszen már van másik három!