A távmunka veszélyei!

A távmunka veszélyei!

A távmunka veszélyei! 150 150 Vállalkozásfejlesztés blog

Tavmunka1A múlt héten jelent meg az Menedzsment Fórumon egy cikk „Elégedettebbé tesz a távmunka!” címmel, amely kizárólag a távmunka előnyeivel foglalkozik. Idén volt közöm egy pár távmunkás kiválasztáshoz, és ezen keresztül beleláttam a kockázatokba és nehézségekbe, amelyeket most megosztok Önnel.

A távmunka tőlünk nyugatabbra rendkívül elterjedt alkalmazási forma, igaz ott a 4 és 6 órás foglalkoztatás is rendkívül népszerű, különösen a kisgyermekes anyukák között. A távmunkát alkalmazó cégek elsősorban költségcsökkentés miatt alkalmazzák, hiszen az ilyen dolgozó számára nem kell fenntartani drága irodát, nem kell bejárnia minden nap a munkahelyére, időrabló és dögunalmas értekezleteken sem múlatják az időt, és még sorolhatnám.

Tény, a távmunka sem csodaszer, nem jelent megoldást minden munkaügyi, személyzeti problémára, viszont számoljon azzal, hogy távmunkára sokkal nehezebb embert találni, mint irodában ülős munkára!

Igen, az irodai dolgozók többsége teljesen alkalmatlan a távmunkára, mert nem eléggé önálló. A folyamatos munkához kell neki az irodai közösség, a szinte folyton jelenlévő ellenőrzési fenyegetettség! Egyszerű ezt belátni, nézzen körül a kollégái között, hány olyan van közöttük, akit ha egyedül hagyna 1 hétig, akkor is ugyanúgy elvégezné a munkáját, mint az irodában?

Csak, hogy az arányokat érzékeltessem, 2008 tavaszán egy ügyfelem meghirdetett irodavezetői munkakört távmunkában:

– kb. 120 pályázat érkezett,

– 40 pályázót hívtak be személyes interjúra,

– 5 bizonyult alkalmasnak egy irodai munkakörbe,

– és mindössze 2 fő bizonyult igazán alkalmasnak távmunkára, akik közül az egyik az óta is maximális kölcsönös elégedettséggel dolgozik ott.

Meglepett az is, hogy a jelentkezők nem igazán gondolták át, hogy mit is jelent pontosan a távmunka. Amikor az interjú közben elmagyaráztuk, hogy ez mivel is jár, akkor kezdték el felfogni, és gyorsan kezdett elfogyni a lelkesedés. Megdöbbentő, hogy az emberek többségének mennyire szüksége van a „csordára”, amely megóv minden bajtól, amely hátteret, lendületet ad.

Összefoglalva, a távmunkának tényleg nagyon sok előnye van, bizonyos munkakörökre érdemes megfontolni, de számoljon vele, hogy nehezebben fog rá alkalmas embert találni, mint irodai közösségben végzett munkára. Nem lehetetlen, de jóval kevesebb alkalmas rá.

Kelkó Tamás

1993 óta dolgozom tanácsadóként: ebből 7 évet fejvadászként, 1999 óta pedig KKV szervezetfejlesztő és HR szakértőként segítek magyar vállalkozásoknak leküzdeni a növekedéssel járó akadályokat.

Összes bejegyzés tőle:Kelkó Tamás
20 hozzászólás
  • Juhász Attila 2009. augusztus 27. 11:40

    Ez nálunk még tényleg kényes téma.

    Nekem jelenleg is vannak távmunkás kollégáim, de ilyen bonyolult feladatot, mint az irodavezetés nem mernék kiadni.

    Csak olyan feladatot, ami

    1. egyértelműen mérhető
    2. ebből következően teljesítmény alapon értékelhető
    3. és mi már csináltuk, tehát pontosan tudom, hogy mennyit kellene teljesíteni

    Ilyenek a telemarketinges, adatbázis szerkesztési jellegű munkák.

    De valóban igaz, hogy a munkavállalók sem gondolják át, mit is jelent a távmunka.

    Rendszeresen előfordul, hogy reklamál a kevés fizetés miatt, aztán kiderül, hogy „Ja, hát egy kicsit elment az idő a főzéssel”.

    De hogy ne vegyem el teljesen a kedved, itt egy pozitív szempont is:

    Valóban van egy réteg, aki értékes munkát képes végezni, és sehogy máshogy nem éred el, mert kicsi/beteg gyereke van, távol lakik, stb.

    Hajrá, távmunkára fel! 🙂

  • Tibor 2009. augusztus 27. 11:45

    Szerintem aki már annyira önálló tud lenni és függetlenségre vágyik, az megcsinálja a saját vállalkozását, talán ezért alakultak így a számok a jelentkezésnél, valóban félre értették

    • Kelkó Tamás 2009. augusztus 27. 11:59

      Kedves Tibor!

      Azért távmunkában végezni valami szakmunkát, pl. könyvelő, grafikus, szoftverfejlesztő, hogy csak a legnyilvánvalóbbakat említsem még messze nem vállalkozás, és az ilyen szakemberek tipikusan nem alkalmasak vállalkozónak.

      Egy vállalkozást elindítani és sikeresen működtetni sokkal többet követel, mint egy szakmát kiválóan tudni.

      Szerintem a távmunka óriási lehetőségeket rejt nagyon sok szakma képviselője számára, és remélem a közeljövőben rendesen fel fog lendülni Magyarországon.

      Üdv, Tamás

  • Varga Emil 2009. augusztus 27. 12:40

    Nekem is az a tapasztalatom, hogy a távmunkát csak teljesítménybérben szabad kiadni.

    Ilyenkor is érdemes minimum limitet szabni, amit akkor is hozni kell, amikor „hosszúra sikeredik az ebédfőzés”. Ha cél a volumen, akkor a minimum limiten túl készített darabok után emelni kell a szorzón. Olyan embert kel találni, aki motiválható az emelt szorzókkal.

  • Bea 2009. augusztus 27. 12:10

    Sokkal nehezebb itthonról, család mellől dolgozni, hiszen a feladat többes 🙂
    Nem kizárólag a dolgozó munkakedvén és hozzáállásán múlik időbeosztás tervezet, hanem család jelenléte és igénye is meghatározó. Én csak Pavlovi reflexnek hívom, hogy meglátnak s éhesek lesznek…De ha itthon anyu, akkor miért melegítsük meg magunknak…;)
    S van egy fontos szempont. Ki közösségi ember, csapatjátékos, szeret emberek között lenni, azok számára az itthon végezhető munka nem csupán a keresetet jelenti, hanem a társadalmi közegből való kirekesztődést is. Nagyon kevesen tudják ezt kezelni, s nem is könnyű…

  • Kántor Ferenc 2009. augusztus 27. 13:45

    Azzal együtt, hogy a távmunka egy igen jó és hasznos dolog, én egy további, ha nem is negatívumát, de legalábbis nehézségét említem. Ez pedig nem más, mint a jó magyar szokás szerinti irigység. Én magam voltam ennek alanya, ugyanis egy korábbi munkahelyemen volt egy időszak, amikor fizetésemelés helyett azt kértem a főnökömtől, hogy ne kelljen minden nap bejárnom. Kialakítottam és működtettem egy rendszert, aminek köszönhetően a főnököm és a magam megelégedésére könnyen meg lehetett tenni, hogy hetente kettő napot otthonról dolgozzak. Ez ment is egészen addig, amíg néhány, az irigységtől majd megpukkadó kolléga megfúrta a dolgot. Nyílván magukból kiindulva, el sem tudták képzelni, hogy valaki magától, önállóan is tud dolgozni, nem csak akkor, ha mondják neki. Érdemes ebből a nézőpontból megvizsgálni a dolgot, és egy ilyen döntést ezen szempont alapján is előkészíteni, elkerülendő a későbbi kellemetlenségeket.

  • Szabó András 2009. augusztus 27. 13:26

    Tisztelt Olvasók!

    Azt gondolom igen is van alapja a távmunkának és lehet is jól csinálni, de nyilván szembe kell nézni bizonyos tényekkel, a lehetőségek és a feltételek vonatkozásában.
    Magam is vezető vagyok, több mint 50 távmunkás embert irányítok egy központi helyről. Ez úgy működik, hogy vannak mérőrendszerek amivel az elvégzett munka mérhető. Ezt mindíg figyelemmel kísérem és azonnal adok tájékoztatást az elmaradásról, illetve a jól végzett munkáról. Azért, hogy mégis meglegyen a közösségi kapcsolat, havonta egy alkalommal az adott területek csoportvezetőivel összejövünk és értékeljük az elmúlt hónapot, meghatározzuk a következő hónap feldatait. Természtesen nem órákig tartó értekezleten, hanem lényegretörő prezentációval kiemelve az eredményeket és az elmaradásokat, maximum fél órában. Azután jöhetnek az egyéni kérdések (óhaj, sóhaj panasz, kérelem). Ilyenkor történnek az elszámolások is. Ez szokott általában tovább tartani, mivel itt pénzről van szó, az pedig csak számolva (és bizonylatolva) jó. Azonban ehhez hozzátartozik az is, hogy mindez meg tudjon valósulni magasszintű informatikai háttérrel rendelkezünk, kell hogy rendelkezzünk. Ez az alapja (lényege) a távmunkának, ami ma már megvalósítható, illetve elvárható, minden munkatárstól, hogy ezen a területen jól képzett legyen. Mi már így működünk lassan 10 éve (2000 óta) és azt gondolom költséghatékonyan, jól szervezetten. Nem utolsó sorban, ami még a legfontossabb mindenki megelégedésére.

    Üdvözlettel: Szabó András

  • Mária 2009. augusztus 27. 13:56

    Én egyéni vállalkozóként, de gyakorlatilag távmunkában dolgozom két intézménynél mint gazdasági vezető. Csak azért kellett az e.v. igazolvány, hogy elfogadhatóvá tegyem, hogy én nem akarok bent ülni! Nem bírom elviselni a rengeteg elvesztegetett munkaidőt a „Hogy vagy?” kérdésre már ötödször válaszolva, miközben egy excel file-ban már ötödször akasztják meg a gondolatmenetemet. Én tempós munkavégzéshez szoktam, 4 gyerek mellett nem megy máshogy. Borzalmas érzés az is, hogy most 1 órahosszáig épp nincs mit csinálni, és nem mehetek haza, pedig otthon hegyekben áll a vasalnivaló! A munkahelyi kávéfőzés meg viráglocsolgatás különösen bosszant. Mennyibe kerül az a virág, ha rászámoljuk a munkaidőt??
    A munkáltatóim nem tudják, hogy a 8 órás munkát 5-6 óra vagy még kevesebb alatt végzem, mert intenzíven dolgozom, és a rendszert amennyire a jogszabályok engedik, egyszerűsítem.
    Ami még nagyon bosszantott, az a kéredzkedés. Felnőtt ember vagyok, nekem megalázó volt minden apró dologért kikéredzkedni a munkahelyről! Mert minden hivatal stb. munkaidőben van nyitva.
    Én most csak úgy leírtam a gondolataimat mint kvázi távmunkás. Remélem, hasznos lehet.

  • Szabó Attila 2009. augusztus 27. 15:11

    A távmunka olyan mint a cybersex…
    Vagy telefonszex. Nem az igazi, nem ideális! az elvégzett munka mennyiségének méréséről annyit szeretnék mondani, hogy hol van a vezető felelőssége, hol van számonkérve egy vezetőtől, hogy valóban VEZETÕ legyen, és ne csak egy számok mögé bújó alak? Sajnos ilyen főnökökkel nagyon sokat lehet találkozni manapság. Szóval amikor Tamás azt mondta, hogy egy távmunkás még nem feltétlenül jó vállalkozónak akkor én azt mondom, aki vezetőként statisztikai alapon kénytelen megítélni a beosztottait, az nem jó vezetőnek, annak inkább távmunkát kellene végeznie!

    Üdv:

    Szabó Attila

  • Szabolcs 2009. augusztus 27. 17:33

    Szoftverfejlesztessel (is) foglalkozom, mint fejleszto.
    Szeretnek a „masik” ember helyeben lenni es tudni, hogy egy HR-es miert utasitja el (egybol) a jelentkezesemet egy szoftverfejlesztoi allashirdetesre, ha nem eppen ott lakom. De van, amikor nem HR -es, hanem projekt vezeto az illeto. -azt meg foleg nem ertem.

    Miert jo az a munkaadonak, ha egy-harom orat toltok az irodaba jutassal, ott egy halom folosleges „csoportos tevekenyseg”, 5 gyulesbol 3 -ban semmi ertelme, hogy odamenjek, mert a koszonesen es elkoszonesen kivul semmi szerep nem jut nekem? Miert jo az, ha 8+3=11 orat szamolok es ha 6 ot dolgozok, (az sok), ahelyett hogy 6-8 -at dolgoznek es 6-8 -at szamlaznek? -netan teljesitmenyre szamlaznak? -projektmunka?

    Miert nem egyenerteku, ha tavmunkaban dolgozok es megosztom a desktopot, hogy ha annyira kivancsi a munka folyamatara, akkor hadd lassa…?

    Ezt eddig nem tudtam megerteni, de nagyon szeretnem, ezert kerem magyarazza el nekem valaki!

    Rafogjuk, hogy meg a szocialista-lusta-lusta rendszer szerint kell, -jo es megszokott dolgozni, fizetni?

    • Kelkó Tamás 2009. augusztus 27. 18:27

      Kedves Szabolcs,

      Pedig a szoftverfejlesztés tipikusan jól menedzselhető távmunkában. A magyarázat az ettől való idegenkedésre nem más, mint megszokás, rossz sztereotípiák, meg a negatív múltbeli tapasztalatok.

      Ahogy vannak emberek, akik képtelenek önállóan dolgozni, ugyanúgy vannak főnökök, akik nem képesek olyan emberek munkáját irányítani, akik nincsenek velük egy irodában, de legalább 50 méteres távolságon belül.

      Üdv, Tamás

    • Bővíz László – JUEX 2009. augusztus 27. 23:36

      [QUOTE]Pedig a szoftverfejlesztés tipikusan jól menedzselhető távmunkában. A magyarázat az ettől való idegenkedésre nem más, mint megszokás, rossz sztereotípiák, meg a negatív múltbeli tapasztalatok.  [/QUOTE]

      És a fejlődési képesség hiánya. Idehaza nagyon kevés szoftvercég van, amelyik valami módszertant használ a fejlesztésre. Anélkül pedig nem megy.

    • Szabolcs 2009. augusztus 28. 13:45

      [QUOTE]Szoftverfejlesztessel (is) foglalkozom, mint fejleszto. Szeretnek a masik ember helyeben lenni es tudni, hogy egy HR-es miert utasitja el (egybol) a jelentkezesemet egy szoftverfejlesztoi allashirdetesre, ha nem eppen ott lakom. De van, amikor nem HR -es, hanem projekt vezeto az illeto. -azt meg foleg nem ertem.  Miert jo az a munkaadonak, ha egy-harom orat toltok az irodaba jutassal, ott egy halom folosleges csoportos tevekenyseg, 5 gyulesbol 3 -ban semmi ertelme, hogy odamenjek, mert a koszonesen es elkoszonesen kivul semmi szerep nem jut nekem? Miert jo az, ha 8+3=11 orat szamolok es ha 6 ot dolgozok, (az sok), ahelyett hogy 6-8 -at dolgoznek es 6-8 -at szamlaznek? -netan teljesitmenyre szamlaznak? -projektmunka?   Miert nem egyenerteku, ha tavmunkaban dolgozok es megosztom a desktopot, hogy ha annyira kivancsi a munka folyamatara, akkor hadd lassa…?   Ezt eddig nem tudtam megerteni, de nagyon szeretnem, ezert kerem magyarazza el nekem valaki!  Rafogjuk, hogy meg a szocialista-lusta-lusta rendszer szerint kell, -jo es megszokott dolgozni, fizetni?[/QUOTE]

      Ha a fonok nem ert hozza, akkor mit akar ellenorizni es egyaltalan mit keres ott?

      Egyszer olyant tanultam, hogy a projekt vezeto (IT teruleten) vagy egy programozobol lesz, vagy egy managerbol.
      Ha programozobol lett, akkor kb tudja, hogy mit kell elvegezni, kb mennyi ido, nem ker techikailag megvalosithatatlant, konnyu vele dolgozni programozoknak. E tipus tudja / tudna kezelni a tavmunkasokat is. Aki managerbol lett oda teve, vagy egyszeruen egy manager megprobal iranyitgatni IT csapatot, azzal baj van (bajom van): hulyeseg hulyeseg hatan, team building, amikor szorit a deadline, techikailag megvalosithatatlan specifikaciok, stb, es be kell jelentkezni, hogy lassa, hogy ott vagy, bejottel es ulsz a gep elott… Hogy forumba irsz, blogba, vagy a fejleszto kornyezetbe az nem szamit. Akkor is annyi penzt kapsz, s ha netan dolgoznal. Es ha megkered az arat a munkadnak, akkor ki vagy rugva, mert nagy a fizetes elvarasod…
      A tegnap jelentkeztem eppen valahova, ahol nem voltam jo, mert nem lakom abban a varosba(tavmunkakent szerettem volna kezdeni). Egy HR -es csaj larazott annyival.
      Ha okos lennek, akkor vajon mit tennek? 🙂

    • Kelkó Tamás 2009. augusztus 28. 15:35

      Kedves Szabolcs!

      Komoly méretű könyvet tudnék írni arról, hogy hol, és miért neveznek ki valakit vezetőnek. Mint más munkaköröknél, itt is a szimpátia vezet, mint fő szempont, és nem a szakmai hozzáértés és a vezetői alkalmasság. Nem könnyű olyan munkahelyet találni, ahol jó főnöke van az embernek, de nem reménytelen. Egy biztos, elég sok helyen kell hozzá pályázni.

      Üdv, Tamás

  • Kántor Ferenc 2009. augusztus 27. 20:55

    Szerintem egyszerűen önigazolás céllal nem alkalmaznak Téged távmunkásként. Ha nem vagy ott, akkor félő, hopgy a főnök is feleslegessé válik, mert az meg hogykinéz má’, hogy a főnök nem tudja bármikor ellenőrizni a beosztottjait. Azt értem én, hogy desktop, meg láthatja, ám ha nem ért hozzá, akkor hiába láthatja, nem tudja mit néz, és ez biza kellemetlen bír’ lenni. Bár a szoftverizéhez nem értek, felmerült bennem, hogy netán attól félnek, hogy nem tudják elorozni a fejlesztésedet, módszereidet, a távollétedben nem tudnak ellesni tőled dolgokat, és a végén kiderül, hogy okosabb vagy, mint egy ötödikes, azt meg – sajnos – nem szokják szeretni a főnökök.

  • Chi*** Csapó Ida 2009. augusztus 28. 00:13

    Az ideális távmunkásnak van egy ún. pszichológiai profilja. Ezek egyik legfontosabbika a blogbejegyzésben is megemlített önállóság. De írhatnám még a motiváltságot, hogy valaki jól bírja az egyedüllétet, ugyanakkor mégis képes segítséget kérni, amikor ez szükséges, jól kommunikálni valósan és az online (!) világban egyaránt. Arról nem beszélve, hogy a digitális írástudásának rendkívül magas fokúnak kell lennie, és lehetőleg nem szabad azonnal futkosnia informatikushoz, rendszergazdához, ha elakad valamiben, hanem önálló problémamegoldással kell kezdenie…

    Szóval való igaz, hogy nem mindenkinek való a távmunka, de akik ráéreznek ennek az ízére, a lényegére, nekik nagyon bejöhet – akár munkaadói, akár munkavállalói/alvállalkozói oldalról is.

    Én imádom! 🙂

    Ida ***

  • Krisztina 2009. augusztus 29. 06:17

    Muszáj hozzászólnom, mint távmunkában is dolgozó munkatárs egy multicégnél.
    A főnökömmel megállapodtunk, ha a munkám nem igényel irodai jelenlétet, személyes egyeztetést, akkor dolgozhatom távmunkában. Ez praktikusan úgy néz ki, hogy ezen napokra összeszervezem a pusztán rendszerekhez, és géphez kötött feladataimat. Mivel vidékről járok fel Budapestre, ezzel ráadásul az utazással töltött időt megspórolom (oda-vissza 3óra). Reggel 6 órától már a gépemen dolgozom , és mire a kollégáim nekikezdenek a munkájuknak, és belépnek az általam is használt rendszerekbe, addig én már a 8 órából 4-et ledolgoztam. Abszolút mérhető a teljesítményem, és sokkal hatékonyabban dolgozhatom, mert ilyenkor még nincs leterhelve a rendszer, és ezalatt a 4 óra alatt annyi munkát el tudok végezni, mint „rendes” munkaidőben lassabb hozzáféréssel 8 óra alatt.
    Ezt nap, mint nap mérem, és ellenőrzöm. Így nagyon pontosan meg tudom határozni 1-1 munka esetében mennyi időt is vesz igénybe, mikorra tudom az eredményeket prezentálni.

    • Kelkó Tamás 2009. augusztus 29. 20:16

      Kedves Krisztina,

      Nem is beszélve arról, hogy munka közben nem zavarják sem a „benéző” kollégák, sem telefonok, és ez könnyen a duplájára növeli a hatékonyságot.

      Cégvezetőktől is sokat hallom, hogy igazán 18 óra után tud dolgozni, mert akkor már nem zavarja senki problémákkal, kérdésekkel.

      Egyébként én is a kora reggeli órákban tudom a leghatékonyabban dolgozni számítógép előtt, van, hogy ötször hatékonyabban, mint pl. délután.

      Üdv, Tamás

  • Rónai Balázs 2009. augusztus 31. 00:09

    Ez is egy „attól függ” kérdés.

    Ha olyan az ember,
    ha olyan a feladat,
    ha oyanok a körülmények, …

    A technikai feltételek megteremtése pedig ma már valóban nem probléma…

  • Varanka Mariann 2009. szeptember 1. 09:27

    A kollégámmal évek óta távmunkában, vagy más szóval home office-ból dolgozunk. Nekünk remekül bevált, pedig nem egzakt módon mérhető a munkánk (tanácsadással foglalkozunk). Mondjuk ehhez az is kell, hogy mindketten \”gyárilag\” magas munkamorállal rendelkezünk, azaz pl. ha határidős munkánk van, akkor ha szükséges, nem 8 órából áll a munkaidőnk, és ez mindkettőnk számára természetes.

    Rengeteg időt megtakarítunk azzal, hogy nem kell minden nap munkába járnunk, ez pl. órákban mérhető. Reggel azzal szoktunk kezdeni, hogy Skype-on keresztül megbeszéljük az aznapi teendőket, egyeztetjük, hogy ki mit fog ezekből elvégezni, a nap végén átnézzük, mivel hogyan haladtunk és ha kell, módosítjuk a munkatervünket. Ha önálló munkavégzés folyik (azaz mindegyikünk önállóan csinálja, ami a dolga), akkor magunk osztjuk be az időnket, így jut idő napközben a korábban már többek által említett háztartási teendőkre vagy hivatalos ügyintézésekre, esetleg pihenésre is. Ha közösen dolgozunk egy projekten, akkor ülünk a számítógép előtt, fejünkön a fülhallgató és egész nap online vagyunk, mintha csak egy irodában ülnénk, egymás mellett. Miközben a valóságban egyikünk Budapesten, másikunk vidéken van.

    Ügyfeleink is szeretik, hogy sürgős kérdés esetén nem kell hosszadalmas időpont-egyeztetésekbe bonyolódni, konferenciabeszélgetésen keresztül általában rövid időn belül mindketten rendelkezésre tudunk állni. Ettől függetlenül nagyon fontosnak tartjuk a személyes kapcsolatokat, a nagyobb megbeszéléseket mindig személyesen bonyolítjuk (és a beszélgetős ebédekről sem feledkezünk meg ;). Viszont a megbeszélés hatékony előkészítése, a szükséges anyagok ide-oda küldése sokkal egyszerűbb a net segítségével. Így amikor találkozunk, már csak a valóban fontos dolgokra és egymásra tudunk koncentrálni. Ez mindenkinek jobb, nincs üresjárat, hatékonyabbak a megbeszélések, jobban tudunk haladni.

    Arra is ügyelünk a munkatársammal, hogy bár szinte minden nap beszélünk, időnként \”szocializálódunk\” is. Ilyenkor beülünk valahova egy kávéra vagy ebédre, mindenféléről beszélgetünk és lehetőség szerint nem dolgozunk.

    Összefoglalva azt tudnám mondani, hogy néhány fontos szempont betartása mellett a távmunka nagyon jó és hatékony megoldás tud lenni:
    – munka- és ütemtervek készítése (és betartása)
    – fegyelmezett, de rugalmas hozzáállás
    – megfelelő infrastruktúra (gépek, szoftverek, nyomtatók, szélessávú internet elérés stb.)
    – és nem szabad elfelejteni, hogy a virtuális világ valóban virtuális, mellette szükség van a valós, élő, emberi kapcsolatokra is.

    Amikor a 90-es években multinacionális cégeknél dolgoztam, mély irigység öntött el annak hallatán, amit a külföldi kollégák meséltek egy-egy esti sörözés alkalmával. Náluk már akkor teljesen természetes volt mindenféle alternatív munkavégzés lehetősége(távmunka, részmunka számtalan módon), amivel teljesen magától értetődően éltek. Kicsit úgy éreztem, hogy ők \”felnőtt\” módon dolgozhatnak, míg itthon sokszor óvoda volt a munkahelyeken, ahol felügyelő bácsik és nénik figyelték árgus szemekkel, részt veszek-e a foglalkozásokon és jó irányba hajtom-e a papírt.

    Ami akkor elérhetetlen álomnak tűnt, ma már valóság. Igaz, hogy ehhez saját vállalkozásba kellett kezdenem, de ha már dolgozni kell, végre úgy tehetem, ahogyan az számomra a legjobb. Nagyon remélem és bízom abban, hogy lassan nálunk is egyre elterjedtebbek lesznek ezek a másféle munkavégzési módok, és végre nem az lesz a teljesítmény mérőfoka, ki hány órát tölt látványosan az asztalához láncolva.

ÉRDEKEL A VÉLEMÉNYED:

Oszd meg a cikket egyik ismerősöddel!