Európai Uniós definíció szerint egy középvállalkozásnak 50-250 fő közötti alkalmazottja van és 3-15 mrd Ft közötti éves árbevétele. Ez a törvényben megállapított ismérve egy középvállalkozásnak, azonban vannak más ismérvei is.
Talán a legfontosabb, hogy egy középvállalkozás már nem egykezes irányítással működik, hanem van menedzsmentje, vezetői csapata, ezért az alapító tulajdonos már nem foglalkozik napi, operatív ügyekkel, hanem stratégiával, nagyívű fejlesztésekkel, amelyekhez már nem szükséges a napi jelenléte!
Tudom, hogy rengeteg cégtulajdonos vágyik erre az állapotra, valahol, amikor megalapította vállalkozását ez a cél lebegett a szeme előtt, majd vállalkozása felépítésével és működtetésével járó megannyi napi probléma felőrölte, bedarálta őt. Sokan megpróbálkoztak felvenni egy alkalmazott ügyvezetőt, de ez annyi kockázattal jár (leggyakrabban meglopja az új vezető, vagy csődbe viszi a céget), és olyan ritkán sikerül, hogy a legtöbben már neki sem futnak ennek a megoldásnak.
Vajon a szervezetfejlesztés a megoldás?
Megoldás pedig van, csak sokkal bonyolultabb az ilyen egy lépéses „huszárváságnál”, mint felvenni egy alkalmazott ügyvezetőt. A megoldás a középvállalattá válás, amelynek legfontosabb eleme a vezetői csapat felépítése, de sokan nem gondolnak bele, hogy ahhoz, hogy a felvett vezetők jól és eredményesen tudjanak működni, további feltételek szükségesek.
A legfontosabb az, ami nélkül multicég nem létezik, magyar cégben meg olyan ritka, mint a fehér holló, az üzleti terv szerinti működés, amihez pedig egy kontrolling rendszer megléte szükséges.
Egy jó kontrolling rendszer teljesen átláthatóvá tudja tenni a cégműködést, de ennek is van egy feltétele, a fehér pénzügyek (nincs fekete bevétel és a munkatársak teljesen be vannak jelentve és fizetve).
Termelékenység a kulcs
A fehéren működő pénzügyeknek is van feltétele, a termelékeny működés, amely révén a cég ki tudja termelni a fehér béreket, ez tapasztalataim szerint min. 7-10 milliót Ft / év / dolgozó (erről itt olvashatsz részletesebben). Ha a termelékenység ez alatt van, akkor nem csoda, hogy nem megy a fehér működés, de ekkor felesleges is a napi operatív ügyekből való kilépésről fantáziálnod, mert csak fantázia marad.
Ennyiből remélem jól látod, hogy ezért nem olyan egyszerű a középvállalattá válás, és cégtulajdonosként az egykezes irányítástól való megszabadulás. Ha fekete pénzügyek mellett veszel fel alkalmazott cégvezetőt, akkor előbb-utóbb biztosan bele fog nyúlni a „mézes bödönbe”, vagy bent kell tartanod egy „megbízható” embert a rendszerben, aki kezeli a pénzügyeket, de tapasztalatom szerint ők ketten előbb-utóbb kiutálják, kifúrják egymást.
A legtisztább és egyben legnagyobb eséllyel megvalósítható út:
- A termelékenységet 7-10 millió Ft fölé emelni (ez kizárólag stratégia és szervezetfejlesztés kérdése),
- Egy kontrolling és üzleti tervezési rendszert kialakítani,
- Egy kompetens vezetői csapatot felépíteni,
akik teljesítményét egy ilyen transzparens rendszerben jól lehet mérni, a föld másik végéből is! Ez pedig azt jelenti, hogy szabad vagy! Ha akarsz napi szinten dolgozol a cégedben, de ha nem akarsz, akkor nem kell, vagy akár el is adhatod.
Amikor jön a befektető
Nagyon sok cégtulajdonos esik pofára, amikor jön a külföldi befektető, és:
- a fekete pénzek,
- a kontrolling rendszer hiánya,
- és az egykezes irányítás miatt őrá épülő cég miatt
eláll a vásárlástól, mert bizony itt már 3-10 millió EUR-ban mérik a „pofára esést”. Ahogy egy ügyfelem egyszer megsúgta:
„Nekem nagyon drága családom van, a feleségem és a lányom 500 millió Ft-ba kerülnek. Ennyit buktam ugyanis azon, hogy miattuk (mert benne dolgoznak a cégemben) a befektető nem vette meg a vállalkozásomat.”
Az elmúlt 20 évben számos vállalkozást juttattam el középvállalati szintre, és 10 felett van már az olyan ügyfeleim száma, akik el is tudták adni vállalkozásukat, de többen inkább élvezik a „stratégia ügyeken dolgozást”, hogy újabb és újabb ötleteiket tudják megvalósítani a vállalkozásukban, és nem kell napi szintű problémákkal foglalkozniuk.
Olvasd el esettanulmányaimat, ahol részletesebben is megmutatom hogyan dolgozom, hogyan néz ki egy ilyen átfogó szervezetfejlesztési projekt, vagy nézd meg a videó tréningemet, amiben részletesen megmutatom a középvállalattá válás folyamatát és buktatóit is.