Biztos jó vezető lesz belőle?

Biztos jó vezető lesz belőle?

Biztos jó vezető lesz belőle? 150 150 Vállalkozásfejlesztés blog

Sales managerMár a sokadik cégátvilágítást végzem, és még nem találkoztam olyannal, ahol ne próbáltak volna a legjobb munkatársukból (értékesítő, számlázó, raktáros, mérnök, szerelő, stb.) vezetőt csinálni! Az esetek többségében a kinevezett ember nem képes vezetővé válni, és a cégvezetőnek így van egy olyan vezetői munkabért kapó munkatársa, aki helyett ezután is ő dolgozik.

Szinte minden vezető úgy gondolja, hogy kiválóan teljesítő munkatársát előbb-utóbb ki kell nevezze vezetővé. Hiszen rém egyszerű a logika, ha ő a legjobb üzletkötő, akkor valószínűleg ő a legalkalmasabb értékesítési vezetőnek, továbbá ő érdemli meg a legjobban!

Erre van egy nagyon jó mondás egyik kedvenc könyvemből, a Micimackó és a Tao-ból: „Egy elképzeléshez való ragaszkodás, útjában áll a mi van itt megértésének!

Hol a hiba a legtöbb vezető logikájában?

Egyszerű. Az, hogy valaki a legjobb valamilyen munkakörben, még egyáltalán nem jelenti azt, hogy alkalmas vezetőnek. Tudom, hogy nehéz azt mondani valakinek, aki már 5-8-10-15 éve cégében dolgozik, megbízható és teljesítőképes munkaerő, hogy nem ő lesz a kereskedelmi igazgató, mert kívülről vesz fel valakit.

De, ha nem képes elvonatkoztatni attól az elképzelésétől, hogy a legjobb munkatársát nevezze ki vezetőnek, akkor sokmilliós, sőt tízmilliós tanulópénzt fog ezért fizetni!

Nemrég vendégelőadó voltam Kasza Tamás értékesítési tréningjén, ahol éppen arról beszéltem, hogy a kiemelkedő értékesítők ritkán alkalmasak vezetőnek. Erre szünetben odajött hozzám egy ifjú hölgy és nagy lelkesen mondta, hogy mennyire igazam van, mert a munkahelyén ő a legjobb értékesítő, és hiába tiltakozott, a főnöke kinevezte értékesítési vezetőnek. Õ egyáltalán nem érzi magát vezetőnek alkalmasnak, ráadásul nem is érdekli a vezetői munka, ő egyszerűen csak az eladást, a vevőkkel való kapcsolattartást imádja, ért is hozzá, eredményes is benne, és rengeteg sikerélménye van ennek köszönhetően.

Õ egyszerűen nem akar vezető lenni!

Tudom, hogy sok cégtulajdonos fejében az van, hogy minden alkalmazottja feljebb akar kerülni a szamárlétrán, és ezáltal mindenkit tud motiválni azzal, hogy vezetővé nevezi ki.

De ez korántsem így van!

Vannak emberek, akik tisztában vannak vele, hogy nem alkalmasak vezetőnek, vagy egyszerűen jól érzik magukat a meglévő munkakörükben és nem érdekli őket a vezetői munkakör. Nem tudom miért nehéz ezt elhinni, hiszen mi emberek nem vagyunk egyformák. Nem akar mindenki vállalkozó lenni, és vezető sem. Persze olyanok is vannak, akik élnek-halnak, hogy vezetők legyenek, de nulla szinten alkalmasak rá. Õk eléggé szerencsétlen emberek, mert az egójuk miatt örök boldogtalanságra vannak kárhoztatva.

Ez utóbbi mondatom kicsit bibliai lett, de a fő mondandómon mit sem változtat, nem minden jól teljesítő ember alkalmas vezetőnek…

Kelkó Tamás

1993 óta dolgozom tanácsadóként: ebből 7 évet fejvadászként, 1999 óta pedig KKV szervezetfejlesztő és HR szakértőként segítek magyar vállalkozásoknak leküzdeni a növekedéssel járó akadályokat.

Összes bejegyzés tőle:Kelkó Tamás
15 hozzászólás
  • Karesz 2009. július 14. 12:17

    Tamás!

    Teljesen igazad van. Nemm mindenki vágyik nagyobb felelősségre, még magasabb bérért sem. Sőt még az is előfordulhat, hogy az addigi teljesítménybérezés – amely esetleg felső korlát nélküli – helyett, fix bérbe kerül.

    A másik vetülete a dolognak a tulajdonosi lustaság, hozzá nem értés, tudatlanság: kinevezem X-et és meg van oldva a probléma, mint felvállalni egy új ember felvételének gondját, rizikóját, költségeit.

    Mondom a fentieket, mint cégtulajdonos.

    Üdv.

  • Tibor 2009. július 14. 14:11

    Köszönöm a cikket, igazolja egy döntésemet, egy kivállóan dolgozó kollégámat akartam vezetői szerepre, de beszélgetésünk során kiderült, hogy nem akarja azt, elfogadtam, és csak ezután esett le a hályog a szememről, hogy kiválló munkaerő a jelenlei területén, de vezetőnek alkalmatlan.

  • Márk 2009. július 14. 13:37

    Az alapgondolattal egyetértek. Meg volt is korábban róla szó.
    Nem mindenki alkalmas vezetőnek.

    Nemrég került kezembe egy könyv. Nem reklám, mert 1986-os kiadású. Ellen Nevins: Hogyan válhatunk tökéletes vezetővé. Ez egy „naggggyon komoly” mű.
    Ajánlom mindenkinek, aki jól akar szórakozni. Én egészen az utolsó oldalig hittem, hogy ez egy vicc, vagy paródia. De nem. Ez egy véresen komoly mű: az akkori pszichológiai ajánlott olvasmányok egyike.

    Nagyon „érdekes” képet fest az ideális vezetőről. 🙂

    Ettől a műtől függetlenül:

    Sokan vitatkoznak, hogy vezetőnek születünk vagy azzá válunk.

    Ha téma tovább burjánzik, megosztom a véleményemet, de egy biztos:

    100-ból 99 embert megkérdezünk, hogy mit szeretne, jön a válasz: „health, wealth, relationship”

    Ezt ma akkor érheted el, hogyha egyre feljebb jutsz. Pont az értékesítőknél van úgy, hogy ha jól teljesít, akkor is egy idő után megcsömörlik, vagy kiég. Ebben a szakmában a legnagyobb frusztráció előfordulása. Még ha az illető szereti is, amit csinál, a korának előrehaladtával már nem biztos, hogy mindennap lesz kedve kimenni terepre. Nem biztos, hogy nem gondolkozik el rajta, hogy a főnöke aratja le a nagyobb babérokat helyette. Miközben ő keresi minden vevő kegyeit, addig a főnöke kevesebbet tesz le aktívan az asztalra. Akarni fog megpihenni. Ha alkalmazott marad – és nem fog saját vállalkozásba – akkor vezető státuszban fog tudni egy picit lazítani.

    Kedves Tamás, tehát Ön egy ritka embertípussal találkozott.

    Ez persze, visszacsatolva az alapgondolathoz, az esetek többségében nem fog jól felkészült vezetőt eredményezni, mégis ez a tömeges helyzet jelenleg mindenhol a világon.

    Ez ad munkát értékelhetőbb helyeken a vezetési tanácsadóknak 🙂

    Fontos és szintén megoszlanak a vélemények:
    Különbséget kell tenni olyan cégek esetén az ily’ módon kinevezett vezetők között, akik a kinevezést követően is részt vesznek vagy részt KELL venniük a tényleges lebonyolításban, vagy ahol az illető becsüccsen egy szép bőrfotelbe és a tervezési, szervezési, lebonyolítás ellenőrzési és jelentési feladatokat látja el „csak”, a tényleges lebonyolítást meg ráhagyományozza az ügyintézőkre, menedzserekre.

    Egészen más vezetői készségeket igényel az egyik és a másik típusú vezetés.

    • Kelkó Tamás 2009. július 14. 23:22

      Kedves Márk!

      Egy kis- és középvállalatban egyáltalán nem ritka embertípus, mert a tipikus karrieristák inkább multikhoz és nagyvállalathoz mennek dolgozni.

      Üdv, Tamás

  • Zöld György 2009. július 14. 17:32

    Minden munka az adott teruleten hozzaertest, szaktudast, keszsegeket igenyel.

    A vezetes nem egyenlo mas terulettel, ezert a mas teruleten elnyert tapasztalat nem feltetlenul jelent vezetoi tapasztalatot.

    A fentiek, termeszetesen nem zarjak ki az eloreleptetessel ‘egyik naprol a masikra’ atprofilozott, vezetoket…

    A helyesen meghozott eloreleptetessel kinevezett vezetok eseten, keszsegek, elozmenyek jelzik (kell jelezzek) a ratermettseget. Ilyen ‘jelek’, hogy tekintelynek orvend csapattarsai kozott, altalaban magahoz ragadja a kezdemenyezest, pozitiv ertelemben hangado, ot kovetik munkatarsai. Kockazatot vallal, masokat is jol befolyasol a cel erdekeben. Masszoval Ra mondanank, hogy szuletett vezeto.

    Ilyen esetben erdemes a keszsegeket mentoralassal /+coaching/ erositeni, fejleszteni.

    Fontos megjegyezni, hogy egy vezeto nem feltetlenul az adott szakterulet legjobb ismeroje, hanem az a szemely, aki megtalalja es vezetni tudja az adott szakterulet szakertojet.

    A tevedes akkor tortenik, ha a vezetoi keszsegeket csak (a mi kepzeletunkben) kivetitjuk valakire (ilyen a kamaszszerelmekben fordul elo gyakran 🙂 ), azaz elhisszuk (elhitetjuk magunkkal), hogy a marsalbot atadasaval a keszsegek is atkerulnek.

    udv.
    Zold gyorgy

  • Szabó Attila 2009. július 15. 10:05

    Kedves Márk!

    Ma már nem tudom elképzelni, hogy egy előmenetellel vagy vállalkozás indítással valaki egy kis pihenést leljen cégénél. Ez tipikusan az alúlról szemlélés példája. A művet nem ismerem, de a születésének dátuma azt jelzi, hogy abból a korból való, amikor még a vezető alapjában véve FÕNÖK volt. Ma már e szemléletmód mellett elhaladt a világ, csak a született vezetők válnak versenyképessé. Természetesen tanulhatók technikák, melyekkel egy vezetőnek mondott ember némileg csiszolhat a hiányosságain, de ez hosszú távon nem működik. Ennek oka, hogy ha valaki valami olyat csinál, ami nem megy élből, akkor arra nagyon nagy energiát kell fektessen, ha jól akarja csinálni. Ezért nem marad ideje a tényleges munkára, ami viszont a profitot hozza. Vezetőnek lenni egy jellem és képesség. Természetesen ezt is tanulni, de inkább TAPASZTALNI kell! A tapasztalat során kiderül, hogy megvannak-e benned a képességek, vagy sem. Ha jó vezető vagy, ki tudod választani az utódod, ha nem jól döntessz, akkor nem vagy jó vezető.

    Üdv:

    Attila

  • Márk 2009. július 15. 10:25

    Kedves Tamás!

    Tegyünk különbséget személyes image-munkahelyi kötelezettség-ellenőrizhetőség

    és

    valódi alapmotiváció (nem munkahelyi, családi)

    között.

    Üdv, Márk

  • Márk 2009. július 15. 11:03

    Akkor gondolatmenetének sorrendjében: Az Önreferencia jó dolog, de nem mindig alkot valós képet. Létezik. Nem is kevés.
    Nem is hinné, hány olyan kis cég van (nem multi és nem költségvetési, non-profit szerv), ahol még mindig főnök van és nem igazi vezető. Ha B2B szegmensben tevékenykedik, nézze meg, hogy milyen világnézetű és gondolkodású emberek ülnek jelentős számú magyar tulajdonú kkv-k tulajdonosi székében. Időszakosan szokott menni a magyar két fő kereskedelmi csatornák reklámblokkjában Mo. legismertebb álláskeresőportáljának spot-ja. Ha nem ismeri: http://www.youtube.com/results?search_query=profession.hu&search_type=&aq=f
    Amiről Ön beszél az egy folyamat kezdete: Ezen munkálkodik sok tanácsadó.
    Hosszútávon valóban nem működik  egyet értünk. Valamelyik cég akar rajta változtatni, valamelyik nem. Hogy miért? Ez egy másik történet& :-
    A következő gondolatáról több kötetes könyvet lehetne írni.
    Úgy vélem Ön a tapasztalat szó alatt gyakorlást ért. Előkészítés vagy éles helyzet  mindkettő fontos. Gyakorlás nélkül nem érhető el a kívánt eredmény. Gyakorlás közben hibázunk. Mindenki. A hibákból tanulunk és nem abból, hogy valami flottul, fennakadás nélkül megy. Ezt hajlamosak néhányan elfelejteni, ha beosztottakról van szó, aki rendszerint nem tud a főnöke előzőleg már elkövetett szarvas hibáiról. Tudja-e ki volt Michael Jordan? Tudta-e, hogy ő középszerű játékos volt. Ja, igen. A középiskolában. Tudja-e, hogy miért ért el a pályafutása során? Tudja-e, hogy hány órát gyakorolt naponta a közönség kíváncsi szemei elől rejtve? Õ nem kkv, de példaértékű.
    Egy tudatos ember jellemvonása jórészt feltételes reflexeken, tanult és begyakorolt motívumokon alapul. A tanulást azonban néhányan szeretik más hangzatosabb kifejezéssel illetni. Ettől azonban a lényeg ugyanaz.

    Üdv:

    Márk

    • Kelkó Tamás 2009. július 15. 17:54

      Kedves Márk!

      Úgy tűnik, hogy vitatkozunk, közben egyről beszélünk, csak egy kicsit eltérő terepen szereztük a tapasztalatainkat. A jó öreg Profession-os reklám és a FÕNÖK, a nagybetűs FÖNÖK nekem is kedvencem, utóbbi évek egyik legjobban sikerült reklámja.

      A blogom lényegi mondanivalója, és az emberek vezetésének legfőbb tanulsága, hogy egy vezetőnek a beosztottait egyénként kell vezetnie, nem pedig általános szabályok, szokások és sztereotípiák szerint.

      Egyik beosztottja élni-halni fog, hogy előbb-utóbb előléptessék, egy másik pedig élete végéig kávéfőző titkárnő akar maradni. Csak az a probléma, ha erről nem győződik meg, hanem feltételezi, hogy kinek mi lenne jó.

      Üdv, Tamás

  • Márk 2009. július 16. 12:38

    Kedves Tamás!

    Elmulasztottam a megszólítást, de a 15-én 10:03 h-kor bekerült hozzászólásom Szabó Attilának ment.

    Valóban egy dologról beszélünk és cserélünk eszmét egyébként.

    Viszont, ha már a vezetői témánál vagyunk, a napokban találkoztam egy ilyen kérdéssel:

    Motivált tud-e lenni értékesítői pozícióban egy olyan ember, akit jól teljesítő vezetőként küldtek el multitól? A visszalépés miatti esetleges frusztráltságra gondolok. Ön mit mondana?

    Valamint, ha vesszük azt a mindössze 15-20%-ot, aki vezetői állásra jelentkezik anélkül, hogy színezné magát, vagy álarcot alkalmazna és az illető megmondja nekem őszintén, hogy 2-3 éven belül vállalkozást indítana, de jelenleg nincs meg hozzá az anyagi fedezete és addig is lojálisan szolgálná az őt alkalmazó céget. Mit mondana Ön ennek a jelentkezőnek?

    Üdv.:

    Márk

    • Kelkó Tamás 2009. július 16. 21:59

      Kedves Márk!

      Mindkét esetben jóval nagyobb a bukási lehetőség, mint a nyerési, sajnos. Láttam már pozitív példákat, de nem ismerek egzakt módszert ennek megállapítására. Ha itt állna előttem az ember, akkor jó eséllyel megmondanám, de ezt a szakmai tapasztalat teszi, nem valami módszer.

      Üdv, Tamás

    • Attila 2010. január 4. 10:54

      Kedves Márk!

      Önök egy alagútban járnak. Módszereik kifejezetten az üzleti haszonszerzést segítik elő és ezért kizárnak minden rizikót, amit csak lehet. Az ön szemében egy rendkívül gyenge és egy hihetetlenül jól teljesítő ember ugyanazt jelenti: alkalmatlan. A hihetetlenül szót szándékosan használtam. Önök a módszereik segítségével nem tudnak különbséget tenni az önfényező és a tényleg jó képességek között.

      A gondom az, hogy elég jók az ön gondolatai, de a példái nem vágnak ide rendesen. Kicsit olyan érzésem volt mintha egy tankönyvet olvasnék. Kötött és merev megközelítés.

      Ön szándékosan a Tanulás szóra hajt, mert ebben van az üzlet. De a legjobb tanító maga az élet, a tapasztalás.
      A tapasztalat nem mérhető években.

      Tisztelettel:

      Attila

  • Ildiki 2009. július 17. 09:34

    Igen, azt hiszem, ezt a szakzsargonban Peter-elvnek hívják.
    Mindenkinek megvan a legmagasabb létrafoka, ahonnan fölfelé már bizonytalannak érzi magát… és mások is őt, ha a kelleténél magasabbra jutott.

  • Rónai Balázs 2009. július 29. 17:56

    Szia Tamás!

    Tetszik a cikk!

    Kérdés, hogy milyen karriert (jövőképet) lehet mutatni egy olyan szakembernek/kereskedőnek, aki főnöknek nem alkalmas, de a szakmai plafont eléri az adott kkv-nál?

    Multinál még lehet oldalra lépni sokáig, de egy kkv esetében ez a kör is hamar bezárul…

    • Kelkó Tamás 2009. július 30. 23:53

      Balázs!

      Szerintem szakmai plafon nem létezik. Mindig lehet újabb magasságokba törni szakmai igényesség, minőség tekintetében. Japánban egészen egyszerű dolgokat is képesek egy életen át tökéletesíteni, már-már művészi szintre fejleszteni! Nyugaton meg 3 év után azt mondják egyesek, hogy „ó ez nem kihívás, ideje váltani”.

      Üdv, Tamás

ÉRDEKEL A VÉLEMÉNYED:

Oszd meg a cikket egyik ismerősöddel!