Visszavegyem-e korábban elment munkatársam?

Visszavegyem-e korábban elment munkatársam?

Visszavegyem-e korábban elment munkatársam? 150 150 Vállalkozásfejlesztés blog

Alapvetően az alapján dönteném el, hogy visszavegyem-e vagy sem, hogy hogyan ment el a cégtől, a csapatomból.

Ritkán ugyan (legalábbis remélem), de előfordul, hogy egy jól teljesítő munkatársad elhagyja a céget, majd röpke néhány hónap után mégis visszatáncolna. Mi ilyenkor a helyes megoldás, végleg lezárni a visszavezető kaput, vagy adni még lehetőséget?

Ez a téma már a Bibliában is előfordult, Jézus története a tékozló fiúról, aki elhagyta a biztonságot nyújtó családi birtokot, mindent elpazarolt, majd visszatért, hogy apja előtt megvallja bűnét, és legalább szolgának visszavegye. A sztori ugyan hasonló, de én mégsem követném az apa példáját, legalábbis a visszakéredzkedő munkatársaimmal nem…

Alapvetően az alapján dönteném el, hogy visszavegyem-e vagy sem, hogy hogyan ment el a cégtől, a csapatomból. Ha:

  • korrekt módon, felmondási idejét becsületesen végigdolgozva,
  • a feladatait, projektjeit, kapcsolatait valakinek precízen átadva,
  • sőt még az elmenetel után is lehetett hozzá fordulni kérdésekkel és ő készségesen segített,
  • és persze egy jól dolgozó, jól teljesítő munkatársunkról van szó,

akkor szerintem nincs min gondolkozni, nyugodtan vissza lehet őt venni. Ha azonban a fenti felsorolásból egy vagy több dolog is nem volt korrekt módon intézve, akkor én biztosan nem adnék neki újabb lehetőséget.

„Bajban ismerszik meg a barát”

Tartja egy régi mondás, ami nagyon illik erre a szituációra, mert a szétválás az pillanat, amikor a cégétől eltávozó munkatársnak már nincs vesztenivalója, ezért megmutatja az igazi valóját!

Aki ilyenkor is normális ember marad, az mindig is az volt, aki pedig balhézik, hisztizik, követelődzik, inkorrekt, sz…ban hagyja főnökét, a volt kollégáit, az mindig is ilyen ember volt. A sors iróniája, hogy az igazán jó emberektől könnyű megszabadulni, míg az alapvetően rossz munkamorálú, mentalitásúaktól pedig elég nehéz normálisan elbúcsúzni.

Egyszóval, aki maximálisan korrekt módon megy el – pedig megtehetné, hogy kihasználja a helyzetet -, miért ne vennéd vissza, hiszen most már átment a „tűzpróbán”, megmutatta igazi arcát, így alaposan megismerhetted. Azért van még egy szabály, amit egy ügyfelem mondott a minap és érdemes betartani:

„Innen kétszer lehet elmenni”

Az elmenetelnek és a gyors visszatérésnek gyakran az az oka, hogy a cégénél már hosszú évek óta dolgozó munkatársának már nincs közvetlen kapcsolata a munkaerőpiaccal, és semmiféle összehasonlítási alapja munkahelye és más cégek között. Egy baráti vagy családi bulin – ahol mindig megy a licitálás, hogy ki keres többet, kinek vannak munkahelyén jobb körülmények -, pedig könnyen az az elképzelése alakulhat ki, hogy a szomszéd fűje biztos zöldebb, frissebb, zsengébb, kívánatosabb és megpróbál váltani.

Majd gyakran találkozik a valósággal, és az új munkahelyén döbben rá, hogy a régi helyen milyen jó dolga is volt valójában, és mennyire rossz döntést hozott, amikor váltott. A személyes tapasztalat fontos dolog az életben, mert sokszor csak ez győzi meg az embert valami fontos dologról, ez teszi bölccsé.

Így a korábban elment, de visszatérni akaró munkatársad a személyes tapasztalat révén már lojálisabb lesz, jobban meg fogja becsülni a munkahelyét, mert látta, tapasztalta, hogy másutt sem kolbászból van a kerítés, továbbá sokkal jobban „pletyka ellenállóvá”, ez által nehezebben elcsábíthatóvá válik.

Nagyon sok házasságot, párkapcsolatot hozna helyre, ha ezt ott is meg lehetne tenni, csak hát ott nem lehet, mert komoly érzelmi sérüléseket okozna (nem kevés emberrel előfordul ugyanis, hogy akkor kezdi megbecsülni a másikat, amikor már elveszítette).

Visszatérve a munka világába, viszont kizárólag egyszer adnám meg ezt a lehetőséget minden „tékozló fiúnak”, nehogy még sportot csináljon a „nagy tapasztalatszerzésből”.

Kelkó Tamás

1993 óta dolgozom tanácsadóként: ebből 7 évet fejvadászként, 1999 óta pedig KKV szervezetfejlesztő és HR szakértőként segítek magyar vállalkozásoknak leküzdeni a növekedéssel járó akadályokat.

Összes bejegyzés tőle:Kelkó Tamás
14 hozzászólás
  • Barazsy Ákos 2010. július 29. 11:56

    És ez a bejegyzés gondolom érvényes ugyanígy az ügyfélre is, igaz?

    Egyébként nagyon jó a téma, gratulálok!

    • Kelkó Tamás 2010. július 29. 14:33

      Hm, elgondolkoztattál, itt gondolom olyan ügyfélre gondolsz, akivel folyamatos szerződést kötsz, és ő azt bontja fel, majd egy kis „piacfelmérés” után újra visszajön.

      Igen, szerintem rájuk is ugyanígy igaz, főleg ott, ahol nagyon erős személyes kapcsolat van. Két nagyvállalat között, ahol nincs ez az erős személyes kötődés, ott azért már csak korlátozottan igaz.

    • Kelkó Tamás 2010. július 29. 14:42

      Most jut eszembe, hogy az egyik legjobb, legélvezetesebb, legsikeresebb szervezetátalakítási projektem egy olyan ügyfélnél volt, ahol 2 év sikeres munka után elváltunk egymástól, majd jött egy másik tanácsadó, és hirtelen minden rossz volt, amit én csináltam.

      3 évre rá viszont visszahívtak, „mea culpáztak” és utána sokkal jobban megbecsülték a munkám, sokkal jobban hallgattak rám, mint addig bárki. Emiatt is volt a közös munka messze a legjobb, mint addig és utána is bármely más cégnél.

      Ezt a munkát tartom ma is szakmai pályám csúcsának, és nem lesz könnyű túlszárnyalni. 🙂

  • Jarzcynski Miroslawné 2010. július 29. 12:01

    igen egyet értek mindenel

  • Lisbeth 2010. július 29. 12:57

    Sziasztok!

    Azért azt még hozzátenném, hogy pontosan tudni kell, hogy miért is ment el a munkatárs az első alkalommal. Ha azóta megváltoztak a körülmények és az a fajta hiány vagy bármi más tapasztalat megszüntette az elmenési kényszert, akkor lehet még egy esélyt adni. Abban az esetben, ha nem történt változás, nem kerül „magasabb síkra” a kapcsolat, akkor előbb-utóbb menni fog a munkatárs.

    Ilyenkor az üzleti érdekeket érdemes szem előtt tartani és felkészülni, hogy aki keresi a kiutat az biztosan megtalálja, csak még a fizetésre is szüksége van.

    Üdv:
    Lis

    • Kelkó Tamás 2010. július 29. 14:38

      Maga a blog most kizárólag azzal az esettel foglalkozik, amikor a munkavállaló azért megy el, mert valamiért azt hiszi, hogy másuk sokkal jobb lesz, és azért tér vissza, mert rádöbben, hogy valójában milyen jó helye is volt nálatok.

      Ebben az esetben hosszú évekig nem szoktak újra próbálkozni (sőt jobb munkatárs válik belőle, mint korábban), főleg ha megmondod neki, hogy most az egyszer veszed vissza, több lehetőséget nem adsz neki.

      Ha viszont elég gyorsan újra dobbant a kedves kolléga, akkor nincs miről beszélni.

  • Kapeller Anikó – NessieGraf 2010. július 29. 18:01

    Igazából azt nem értem, miért nem lehet ezt párkapcsolatoknál is bevezetni, ahogy mondod. Tényleg sokkal jobban működhetne azoknál, akik komolyan gondolják az újrakezdést. Lehet, hogy nagyon sok begyöpösödött csontvázat tárolunk még a kérdésben?

  • Szatmári Elemér 2010. július 29. 18:18

    Megfelelő bizalom esetén a jó emberek elveszítését el is lehet kerülni, ha tudjuk miért mennének el. Egy kollégám kapott egy jobb ajánlatot, odaállt a főnök elé és kerek perec elmondta miről van szó. Nézd főnök, szeretek itt dolgozni, de a szomszéd várban magasabb ennyivel a zsold. Ha egy mód van rá, nem váltanék, de egy fél fizetéssel többet adnak amott.

    Erre az volt a válasz, hogy bár annyit én nem tudok fizetni, de valamennyivel megtoldjuk. A barátom még azóta is annál a cégnél dolgozik. Lassan 10 éve.

    Ahogy írod Tamás, a szomszéd nője zöldebb, de ott az a miért? Pénz, kihívás, bármi. Nem árt ha ismerjük az embereinket és tudjuk kit mi motivál. Ez az el lehet menni, de max. kétszer ez tetszik 🙂 Elképzelem a munkaügyön a feliratot:

    EZ NEM EGY TÁNCKLUB,
    AHOVÁ CSAK BELÉPÜNK, KILÉPÜNK

    A tánckluboktól utólag is elnézést kérek 🙂

  • Rózsahegyi László 2010. július 29. 20:13

    Sziasztok

    Nekem már volt alkalmam viszavenni egy ilyen embert és nem bántam meg. Az ő esetében azért tudott működni, mert még az első munkahelye volt, így az a bizonyos összehasonlítási alap hiányzott. Azt gondolom teljesen hideg realitással kell szemlélni az ilyen kérdést és ha valaki ténylegesen jól teljesített, akkor vissza lehet venni. Mindenesetre érdemes előtte egy komoly önvizsgálatot tartani, hogy miképp történhetett meg, hogy egy jól teljesítő, normális ember elhagyta a céget. Ha a mi hibánk volt a távozása (Én már jártam így) akkor az sokat segíthet a döntésben. Csak ne lenne olyan nagyon nehéz beismerni magunknak ha mi voltunk a bűnösök 🙂 Talán azon is érdemes elmélkedni, hogy az új ember felvétele jár nagyobb kockázattal, vagy a régi visszavétele.

    • Kelkó Tamás 2010. július 29. 20:25

      Ha a régi jól teljesített, és korrekt módon ment el, akkor teljesen egyértelmű, hogy őt visszavenni a kisebb kockázat, mint próbálkozni egy teljesen idegennel.

  • Gerőcsné Végh Éva 2010. július 30. 06:33

    Teljesen egyetértek. Nekem egyik kollegám (nagyon jó szakember és ember) vidékre költözés miatt vált meg tőlünk. Rendesen, becsületesen, ahogy kell. Már a búcsúzásnál is azt mondtam, ha visszajössz a fővárosba keress meg és ha tudlak visszaveszlek. Így is lett. Azóta is nálunk dolgozik, a legjobb kollega.

  • Tibor 2010. július 30. 09:20

    AZTAA!!

    Hú ez nagyon jó cikk, éppen van egy felmondási időszakosunk aki most mutatja meg gonosz arcát, persze tudom, hogy őt soha többé, de legalább ez az iromány megerősített a döntésemben.

    Azért vannak becsületes, kiválló kollégák is akikkel lényegében öröm dolgozni!

  • Horváthné Kovács Tünde 2010. július 30. 14:26

    Teljesen egyetértek Tamással. Bár az esetek között, vannak árnyalatnyi különbségek,amik a döntésünk kimenetelét befolyásolhatják.HR szakemberként párszor szembesültem hasonló kérdéssel. Ebben benne volt hosszú évek óta ott dolgozó kolléga, aki elhagyott bennünket. Itt sajnos a munkáltató döntése alapján nem került vissza a régi jó munkaerő -bár jómagam ezt támogattam- mondván, ha valaki hűtlen, hát hagyni kell menni… Előfordult azonban olyan is, ahol én nem javasoltam a munkatárs visszajövetelét, mivel pár hónap munkavégzés után egy jobbnak vélt munka reményében elhagyott minket, és aztán 3 hét múlva az ajtónkon kopogtatott vissza… Bár a munkájával elégedettek voltunk, de akkor hagyott ott bennünket, amikor a legnagyobb szükség lett volna rá, és még fizu emelést is ajánlottunk neki anno… így közben folytattuk az új munkaerő keresést arra a pozícióra.

    • Kelkó Tamás 2010. július 31. 09:29

      A blog olyan munkatársakról szól, akik hosszú évekig jól dolgoztak nálunk, majd a jobb élet reményében (vagy mert megdumálták őket) elmentek.

      3 hónap után elmenő embernél szerintem nincs miről beszélni, fel sem merül a „tékozló fiú”, azaz a visszavétel esete!

ÉRDEKEL A VÉLEMÉNYED:

Oszd meg a cikket egyik ismerősöddel!