Fiatal nő a pályázó: vajon mikor lesz gyereke?

Fiatal nő a pályázó: vajon mikor lesz gyereke?

Fiatal nő a pályázó: vajon mikor lesz gyereke? 150 150 Vállalkozásfejlesztés blog

terhes no

Ugyan ilyenkor veszik fel a cégek a legkevesebb embert (augusztus közepén), de mindig is örökzöld téma fiatal hölgyek felvételénél a „mikorra várható nála a gyermekáldás?” című kérdés. Dacára, hogy már eleve megkérdezni is diszkriminatív, azért sok szempontból is eléggé fontos téma.

Egy munkaadónak nem kell magyaráznom, hogy mennyibe kerül egy várandós, majd gyermekét nevelő anya a cégének, miközben nem is dolgozik, nem termel (mármint a cég szempontjából).

Arról nem is beszélve, hogy a helyére újra kell keresni embert, ami egyrészről hónapokat is igénybe vehet, költsége is van rendesen, másrészt kockázata is, ha nem sikerül elsőre megtalálni a megfelelő embert, és meg kell ismételni az egész herce-hurcát!

Mindettől függetlenül, szerintem még megkérdezni sem érdemes egy fiatal nőtől, hogy mikorra tervez gyermeket! Miért is?

Azért mert, ez olyan dolog, amit nem lehet pontosan tervezni, megjósolni!

Láttam már olyat, hogy egy ifjú hölgy agyra-főre fogadkozott, hogy nem akar gyereket és még nem akar férjhez menni, majd az 1 hét múlva esedékes következő fordulóra már nem jött el. Pontosabban az édesanyja hívta a kolléganőm, hogy a lánya terhes lett és férjhez fog menni, ezért már nem érdekli az állás.

De láttam már olyat is, amikor köztudott volt a kollégák között, hogy az ifjú hölgy és ifjú férje vadul dolgoztak a gyermekkérdésen (a részleteket a fantáziájára bízom), de 5 évig nem történt semmi!

5 év már korrekt idő egy munkahelyen a mai világban.

Szóval mire is megy akkor a válasszal az interjún: „a következő években nem tervezek gyermeket.” Lehet, hogy igaz és mégsem lesz gyerek, de lehet, hogy nem igaz és lesz gyerek, pedig az ifjú hölgy nem hazudott.

Szerintem olyan kérdésekben, amiknek köze van párkapcsolatokhoz, szerelemhez tervezni, jósolni nem lehet. Bármikor, bármi megtörténhet!

Sokkal jobban jár, ha inkább eleve úgy áll hozzá, hogy fiatal nők felvétele esetén bármikor megtörténhet a gyermekáldás, azaz számol a következményekkel, felkészül rá. Ha így történik meg az eset, akkor még Ön is őszintén tud együtt örülni a várandós kolléganőjével, mert a gyermekáldás nagy öröm egy anyának…

Kelkó Tamás

1993 óta dolgozom tanácsadóként: ebből 7 évet fejvadászként, 1999 óta pedig KKV szervezetfejlesztő és HR szakértőként segítek magyar vállalkozásoknak leküzdeni a növekedéssel járó akadályokat.

Összes bejegyzés tőle:Kelkó Tamás
21 hozzászólás
  • ifj. Czinege Károly 2009. augusztus 19. 12:00

    Pontosan mi is így jártunk.

    Egy ismerős lányát vettük fel novemberben, aki még építkezik és ráér gyerek szülni, azután februárban elment GYes-re.

    A másik kolléganő már évek óta dolgozott nálunk, és mondta is, hogy „dolgaznak az ügyön” mégis 3 évbe tellt míg eredmény lett.
    Ez utóbbit nem is bántuk, mert bőven megtermelte azt a költséget, amibe most kerül a cégünknek.

    Tényleg nem érdemes megkérdezni.

    Üdv. Mindenkinek.

  • Péter 2009. augusztus 19. 11:35

    Alapvetően egyetértek a véleményeddel. Egyrészt diszkriminatív, másrészt valóban nagyon bizonytalan dolog ez a kérdéskör.

    Viszont lehet, hogy csak én látom ilyen sötéten, de ez is megerősíti a munkavállalót a sztereotípiáiban:
    -ha 18-35 közötti és nincs gyereke: nem veszem fel, mert lehet, hogy szülni fog, mindegy, mit mond
    -ha 18-35 közötti és van gyereke: nem veszem fel, mert a gyerek elvonja a munkától

    Neked mi a tapasztalatod erről? Én látom túl sötéten?

    • Kelkó Tamás 2009. augusztus 19. 12:05

      A blogomban is pedzegettem, hogy nem félni kell a gyermekáldástól, hanem fel kell rá készülni, hogy bármikor bejöhet. Bizonyos munkakörökben úgy, hogy már van valaki, aki a helyére lép a kismamának, vagy úgy, hogy odafigyelünk a nemek, korosztályok megfelelő arányára.

      Ha van pl. egy kisker boltunk, és benne minden alkalmazott 30 körüli ifjú hölgy, akkor megeshet, hogy egyszerre mindannyian szülni mennek (azért erre kicsi az esély). Ha már van köztük egy vagy több férfi, akkor jobb a helyzet. Persze egy női fehérnemű boltban elég furcsa egy férfi eladó. 🙂 (itt inkább a 40 feletti hölgyek jelentik a megoldást)

      A gyermekes hölgyeket nem lehet ilyen egyszerűen kategorizálni, hogy a gyermek elvonja a figyelmét a munkától, mert a többségnek pont jót tesz a gyermekáldás, tapasztalataim szerint a felelősségvállalási képességüket jelentősen megnöveli. Olyan munkakörökben, ahol nagyfokú önállóságra, másokról gondoskodásra van szükség, nálam előnyt élvez, akinek gyermeke van, de csak előnyt, nem kizáró ok, ha nincs.

      Összességében egy munkatársi csapat erősebb, nagyobb teljesítményt lehet belőle kihozni, ha nem hasonszőrűekből van összeállítva, hanem különböző nemű, korosztályú, szakmai tapasztalatú és habitusú munkatársakból áll. Persze nehezebb is őket irányítani, egyben tartani, de különben mi szükség lenne a vezetőkre.

  • Kapeller Anikó – NessieGraf 2009. augusztus 19. 12:43

    Várandós anyával kapcsolatban egy nagyon durva emlékem van:

    Egy kedves barátom kért meg rá, hogy segítsek a barátnőjének munkát találni. Segítettem. Nem kellett volna.

    A hölgy már akkor terhes volt, mikor ők összetalálkoztak, csak nem látszott rajta (8 hónapos terhességig). Ezt a tényt a munkahelyen is titkolta. Ez még nem lett volna baj.

    A baj az volt, rendkívül rossz munkát végzett, nagyon trehány volt. De kisírta, hogy tegyenek vele még egy próbát. Megkapta a lehetőséget.

    Pontosan egy nappal a próbaidő lejárta után a beérkezett postát (szerződések, számlák, bankkivonatok) egyenesen a szemeteskukába továbbította. Ezért elküldték, de nem írták meg pontosan a felmondását.

    A „hölgy” beperelte a céget, mondván: terhessége miatt küldték el. A pert megnyerte. Kártérítést is megítéltek neki amellett, hogy a még állományban lévő alkalmazottaknak járó juttatásokat is megkapta.

    Úgy gondolom, a gyermekre vonatkozó kérdés mellőzésével érdemes munkatársat választani. Ha a befutó megvan, célszerű üzemorvosi vizsgálatra küldeni (nemcsak őt, mindenkit!).

    Ha kiderül, hogy gyermeket vár, ez nem lehet akadálya a felvételnek, de lehet oka annak, milyen munkaterületre alkalmazzák. Mert ugye nehéz fizikai munkát se végezhet.

    Mindezektől az illető még lehet jó munkaerő. Szerencsés esetben munkáltatója akár otthon végezhető feladatokat is delegálhat neki, így átszervezéssel áthidalható a túlzott költségek egy része.

    De bárhogyan is van, ha egy alkalmazott munkájával kapcsolatban problémák merülnek fel, azt dokumentálni kell. Kismamák esetében még a próbaidő alatt is.

  • peter 2009. augusztus 19. 12:47

    Én örülök minden gyermekáldásnak, és természetes, hogy fiatal hölgy is szeretne gyermeket. A gondot – véleményem szerint a régi szoci rendszerből megmaradt finanszírozás jelenti. Fizetjük tisztességesen a járulékokat, akkor miért a munkaadónak kell még jelentős összeggel hozzájárulni a dolgozók gyermekáldásához? Ez törvényi szabályozás kérdése. Tegyük helyre a költségeket, ahova való és örüljünk a gyermekeknek.

  • Ropoli Zoltán 2009. augusztus 19. 20:57

    Felvettünk üzletkötőnek egy hölgyet, aki elég keveset teljesítet. (elég kevés = 0 )
    Egy hónap múlva kiderült, hogy van egy 4 hónapos gyereke. Így már értettük a teljesítményt, csak épp egyikünk sem emlékezett rá, hogy ezt említette volna..

    • Kelkó Tamás 2009. augusztus 19. 21:08

      Kedves Zoltán!

      Nem értek a munkajoghoz, de úgy tudom, 4 hónapos gyermek mellett nem vállalhatott volna főállást. Ettől függetlenül láttam már ekkora gyermek mellett 4 órában üzletkötőként dolgozó anyukát, aki viszont kiválóan teljesített, jobban, mint jó pár főállású kollégája.

      Üdv, Tamás

  • Anyuka 2009. augusztus 19. 21:34

    http://www.allamkincstar.gov.hu/rovat/508
    De le is mondhatta a GYES-t, akkor pedig akár főállásban is dolgozhat, sőt a nagyszülő is lehet GYES-en a gyermekkel, vagy az apuka, rengeteg lehetőség van…

  • Cini 2009. augusztus 19. 22:14

    Hát igen ez nem egy egyszerű kérdés…Nekem egy egyszemélyes fehérnemű boltom van és 40 feletti a munkaerőm,aki egy pár hónapra elhagyott aztán visszajött hozzám dolgozni közben egy 26 éves lány volt nálam és nem mertem vele hosszútávú szerződést kötni csak határozott időre ,mert mi van ha lebabázik???És nem azért ,mert gyerekellenes vagyok.Én is anya vagyok,de mellette vállalkozó is. Ha lebabázik akkor nekem kell beállnom a boltba dolgozni,mert nem bírok ennyi költséget kiszorítani(két lábon állás miatt üzletkötő is vagyok)És akkor az én gyerekeimmel mi lesz?Sajnos a mostani rendszerben nem engedhetem meg magamnak.Amelett ,hogy elsősorban nő és anya vagyok ,nem vállalkozó.De idejutottunk.tisztelettel:Tóthné Márti

  • Katalin 2009. augusztus 19. 22:23

    Akkor én egy pozitív példát szeretnék bemutatni. Egyik barátnőm már várandósan jelentkezett egy titkárnői állásra. Nem titkolta el állapotát, hanem ügyesen meggyőzte a leendő főnökét, miért ő a legjobb a választás, még ha csak 5 hónapig is fog dolgozni. A szülése előtt felvételiztetette helyettesét, majd egy év után visszatért munkájába. Most 4 éves a kisfia, a barátnőm pedig a titkárságvezető.

  • Bea 2009. augusztus 19. 23:34

    Nekem a legrosszabb helyzetem az volt, mikor irodavezetőként az interjúztatást követő meghozott döntésem után főnököm, mint tulajdonos, egyszerűen vázolta elvárását…> anyuka nem kell… Hiába érv, hogy stabil munkaerőként számíthattunk anyukák munkájára, túlórázás esetén is…, hiába kérdés, mivel én is 3 gyermekes anyaként dolgozom…, mert válasz csupán annyi volt, hogy igen, de nem mindenki olyan kivétel, mint Te vagy…

  • Kalmár Roland 2009. augusztus 22. 10:13

    Nem érdemes ezt a kérdést túl hangsúlyozni. A kérdés az, hogy milyen minőségű munkaerőt alkalmazunk. Lehet olyan munkatársunk, aki nem megy el gyes-re és nem elég jól dolgozik és lehet olyan személy, akibe érdemes néhány hónapot befektetni és többszörösét hozza vissza nekünk.
    Személy szerint a minőségi és hűséges munkaerőt tartom fontosnak!
    :grin

  • Évi 2009. augusztus 28. 12:14

    Néha a legjobb munkahelyen is megkérdezik. Tőlem is megkérdezték 27 évesen négyszemközt állásinterjún (építőipar), hogy ugye nem tervezek babát 3 éven belül? Mondtam, hogy nem, de attól még bármi lehet.
    Felvettek, nemsokára pedig a „legjobb munkahely” felmérésen rákérdeztek a „felmérők”, hogy előfordult-e ilyesmi kérdés valakinél, és én nem hazudtam. Lehet hogy kellett volna? Lojális legyek, ha már felvettek? Vagy attól függ, mekkora a tét? Annyira nem éreztem magaménak azt a helyet.
    Ki is rúgtak fél éven belül.
    (nem biztos hogy (csak) ezért, mert a „legjobb munkahely” díjat megkapták. Szerintem csak a kapcsolataim miatt vettek fel: 1 nap alatt nagyon sok pénzt mentettem meg a cégnek. – Simán elengedhettek volna akár 10 gyereket is szülni…)
    A vezér azóta azt hangoztatja, hogy nyugodtan menjen mindenki babázni, mert ez anyabarát munkahely.
    Amúgy szerintem jól csinálja (a cégnek mindenképp jó): Pályakezdőket részesít előnyben a lányos munkakörökre, akiket más munkahely még nem fertőzött meg, nevelhetők és zombiként dolgoznak napi 10-12 órát 6-8-10 évig, ha bírják, (kilépni nem fognka, mert jól fizet) szabira is csak akkor mennek, ha megengedik. Ekkor elmennek szülni, és nem ritkán visszamennek dolgozni 8-10 hónapos gyerek mellől.
    Szerintem mázlim van, hogy kirúgtak, amiért nem vagyok közéjük való, és azért is, hogy nem pályakezdőként kerültem oda. (aki ott dolgozik, és oda való, annak meg azért van mázlija.)

  • Barbi 2009. szeptember 2. 09:45

    27 éves nő vagyok. A múlthéten voltam egy Banknál állásinterjún (jelenleg is egy Banknál dolgozom vállalati finanszírozási területen). Az interjún megkérdezték hogy mikorra tervezek gyereket. Amellett, hogy felháborított kérdés mégis válaszoltam, pedig legszívesebben nem tettem volna. Mi ilyenkor a helyes reakció a munkavállaló részéről? Vagy ha szeretnénk az állást fogadjuk el hogy ezt meg fogják kérdezni?

  • Váraljay Gabriel 2009. szeptember 10. 13:16

    Először azt hittem, hogy csak kis cégekben fordulhat elő, hogy az alkalmazott már annyira családtag, hogy a főnök úgy érzi beleszólhat a magánéletébe is.
    Ugyanezt a modellt a multicégeknél is megtalálhatjuk. Hihetetlen, hogy a lojalitás kimutatása mennyire elvárt. Gondolok itt akár egy betegállományra, gyerekvállalásról pedig nem is beszélve.
    Sok esetben aki GYES-ről jön vissza már nem is kell tehát a cégek sokszor megkeresik azt a jogi formát amivel kitehetik az anyákat.
    Cég nevet nem írok, de egy vállalat egyik divíziójának kivásárlásakor az új tulajdonos a kismamákat nem vette át, így azok egy másik városban lévő eredeti cég alá tartoztak a továbbiakban. Ebből persze az következik, hogy feltehetően bejárni nem fognak az „új” munkahelyükre ha lejár a GYES, tehát maguktól mondanak fel. Ilyen is van.

  • Bezzeg Szilvia 2009. szeptember 15. 14:37

    Azon szerencsések közé tartozom, akiket eddig még nem kérdeztek gyermekvállalási hajlandóságáról 🙂

    Azt gondolom, aki baba projektben gondolkozik, az nem fogja felfedni ezt egy interjún.

  • Indian 2010. január 14. 14:03

    Tamás!
    Egy kis segítséget kérnék.
    Milyen terhekkel jár a cégnek, ha szülni megy egy alkalmazott? (hol tudok utána nézni?)
    Köszönöm:
    Indián

ÉRDEKEL A VÉLEMÉNYED:

Oszd meg a cikket egyik ismerősöddel!