"Ha ők úgy tesznek, mintha fizetnének, mi úgy teszünk, mintha dolgoznánk!"

"Ha ők úgy tesznek, mintha fizetnének, mi úgy teszünk, mintha dolgoznánk!"

"Ha ők úgy tesznek, mintha fizetnének, mi úgy teszünk, mintha dolgoznánk!" 150 150 Vállalkozásfejlesztés blog

Vajon kedves vezető, te megfelelsz a kritériumoknak?

Munkám során elég sokféle elvárással találkozom, hogy vezetők milyen munkatársakat szeretnének. Most azonban arról szólnék egy-két szót, hogy én kit, milyen embert tartok ideális munkatársnak?

Ha egy szóval kellene jellemezni, akkor a régi „iparos mentalitás” híve vagyok, vagyis az olyan embereket tartom kiváló munkaerőnek, akikben van belső késztetés, felelősségérzet, hogy kizárólag kiváló minőségű munkát adjanak ki a kezük közül. Nem azért, mert a főnökük ezt megköveteli, vagy mert több pénzt kapnak érte, hanem mert számukra ez a természetes, a dolgok rendje…

Ők nem a „ha megfizetnek dolgozunk, különben nem” elvet követik, hanem mindig kiváló minőséget igyekeznek nyújtani, függetlenül a környezet elvárásaitól. De jó is lenne minél több ilyen víz-, gáz- villanyszerelővel, kőművessel, autószerelővel és megannyi mesteremberrel találkozni, de különösen ilyen munkatársakkal együtt dolgozni!

Az ilyen mentalitású emberek számára még megkérdőjelezhetetlen értékek:

  •     a professzionális színvonalú munkavégzés, és a szakmai igényesség,
  •     az adott szó betartása és a korrektség,
  •     lojalitás munkaadójukhoz.

Az ilyen munkatársak nem remegnek az előléptetésért, mert ők nem karrieristák, nekik a fenti tulajdonságok fontosabbak a mások feletti hatalomnál, a külsőségeknél és a sznobizmusnál. Egy probléma van csak velük, kölcsönös alapon ugyanezt várják el a főnöküktől, és a dolgok általában itt kezdenek el rosszra fordulni:

Vajon kedves vezető, te megfelelsz ezeknek a kritériumoknak?

Vagy szerinted bőven elég, ha a beosztottaid ilyenek?

Bizony sok vezető itt bukik meg, mert számukra az természetes, hogy a beosztottaik feleljenek meg a fenti követelményeknek, közben ők:

  • se nem korrektek, az adott szó betartását meglehetősen rugalmasan, a pillanatnyi érdekeiknek megfelelően értelmezik,
  • se nem lojálisak a beosztottaikhoz, azaz nem állnak ki értük,
  • és végül nem profik abban, amit csinálnak.

Pedig egy vezető hitelesség nélkül csak egy bohóc a csapata élén, és a fejlődés legfőbb akadálya! Tudom, hogy sokaknak ez nem tetszik, de a tények makacs dolgok!

Ha egy vezető ugyanis nem hiteles a beosztottai szemében, akkor lehet ugrálni, hogy „húzzunk bele!”, meg „hajrá Magyarország!”, de nem fog történni semmi. Az égvilágon semmi. A beosztottai csak nézni fognak, és inkább megvárják míg főnökük lehiggad és ugyanúgy csinálják ímmel-ámmal tovább a dolgukat, ahogy addig.

Jöhet ide bármilyen „csodaszakértő” méregdrága és természetesen a legújabb „Ámerikai” motivációs módszerekkel, amelyeket a NASA és a Harvard Egyetem csúcspszichológusai fejlesztettek ki, azok sem fognak működni, ha a vezető nem hiteles. Tudomásul kell venni, hogy az emberek nem idióta gépek, akiket bármilyen vezető – személyiségtől, jellemtől függetlenül – a megfelelő módszerrel dróton tud rángatni.

Ha viszont a vezetőnek van hitelessége, akkor meg nem kell mindenféle „spéci” technikákkal motiválni a munkatársait, elég csak megkérni őket valamire, és ők megcsinálják…

Kelkó Tamás

1993 óta dolgozom tanácsadóként: ebből 7 évet fejvadászként, 1999 óta pedig KKV szervezetfejlesztő és HR szakértőként segítek magyar vállalkozásoknak leküzdeni a növekedéssel járó akadályokat.

Összes bejegyzés tőle:Kelkó Tamás
11 hozzászólás
  • Trepper Endre 2010. szeptember 2. 11:40

    Kedves Tamás!

    A cikkben körülírt jelenséggel kapcsolatban, ami a hazai helyzetet illeti, a véleményem még lehangolóbb. 15 év államigazgatási múlttal ugrottam fejest a „kapitalizmusba”, öt – többségében külföldi tulajdonú – lízingcégen vagyok túl. A feletteseim vagy „egyszerű” emberek voltak, vagy profik és rendkívül inkorrektek, vagy mindkettő. Az általam leginkább tisztelt magyar felsővezető is hajlamos volt seggnyalókkal körülvetetni magát. Általános tapasztalat, hogy a külföldi tulajdonosok valami elképesztő balszerencsével – hozzáteszem: munkaerő közvetítő közreműködésével – választják ki a cégvezetőket, akik ezt a hagyományt a középvezetők kiválasztásánál folytatják. Számomra érthetetlen, hogy azt a sok zagyvaságot, amit a túl sok gyakorlat nélküli fiatal „ászok” összehordanak önéletrajzukban miért nem ellenőrzik vissza. Sok általam ismert vállakozás kollektívája szenved ilyen, jobbára továbbra is sikertelen emberektől, és a tulajdonos nem lép közbe. Elnézi az akvizíciós tevékenység gyengeségét, és a hozzáértő alkalmazottak folyamatos vándorlását. Ilyen cégeknél a végrehajtó, operatív szinten ezek után lojalítással nyomokban sem lehet találkozni. Olyan a látszat, mert adott beosztásban levő kollégák maradnak, de ennek súlyos ára van, gondolom érthető, mire célzok.
    Én eléggé kilátástalannak tartom a helyzetet.

    Üdvözlettel:
    Trepper Endre

    • Kelkó Tamás 2010. szeptember 2. 16:46

      Kedves Endre!

      Szerintem van remény, személy szerint már elég sok cégben „segítettem” megszabadulni az eredménytelen élősködőktől, és elég sok tehetséges, valóban rátermett embernek segítettem, hogy megbecsüljék és értékén kezeljék. Országos méretben ez persze csepp a tengerben, de úgy vagyok vele, csinálni kell, és minél több embert buzdítani, hogy ne fáradjon bele a küzdésbe.

      Üdv, Tamás

  • Rózsahegyi László 2010. szeptember 2. 11:47

    Gratulálok Tamás, nagyon jó a cikk.

    Megint sikerült „belenyúlni” valamibe. Gondolom az érintett vezetők ezt olvasva, rögtön több száz példával bizonyítják maguknak, hogy ők miért is nem ilyenek.
    Ismerek egy vezetőt aki állandóan azt hangoztatja, hogy hülyékkel van körülvéve, de arra még nem jött rá, hogy pont ezért nézik őt magát hülyének. Az eredmény pontosan az amit írtál: nincs hitelesség és így nincs tisztelet sem. Ahogy az egyik középvezető is megfogalmazta: ” A takarítót sokkal többre becsülöm…” Ezek a típusok hiszik azt, hogy a cégnél minden feladatot sokkal jobban el tudnának végezni bárki másnál.

    Kezdő vezetőként én is ilyen voltam, úgyhogy jól ismerem ezt a szituációt. Nálam a „törzsfejlődés” ott következett be, mikor először kértem bocsánatot egy beosztottamtól. Érdekes volt a hatás. Én jobban éreztem magam utána, ő pedig értékelte, hogy egyenrangú félként kezelem.
    Azóta megfigyeltem pár magasabb beosztásban lévő vezetőt, akiket kedvelnek a dolgozóik és azt kell mondjam, hogy igazad van. Mind emberileg, mind szakmailag elismerték őket és szinte biztos, hogy ezért tudott kialakulni és fennmaradni a jó munkához szükséges kapcsolat.
    Sajnos nálunk még mindig nagy divat, hogy a vezetők minden következmény nélkül ordibálhatnak a beosztottakkal, akik aztán tablettákon kezdenek élni, mert minden bajuk eljön, ha a munkahelyükre indulnak. Persze ez is működhet. Egy darabig…

  • Tom „Bald Dog” Varjan 2010. szeptember 2. 12:58

    Igen pompas tema. Es igen idoszeru ebben a korban amikor nagyon sok ember ugy erzi, hogy a munkajuktol fuggetlenul, ok jogosultak valamire.

    Szerintem az a ceg amely munkakozvetito irodakon keresztul vesz fel vezetoket, az alapjaban bajban van.

    Azt megertem, hogy a ceg felberel egy HR szakertot, hogy „segits nekunk megtalalni es felvenni a megfelelo embert”, de azt nem ertem meg, hogy „He, szakerto, itt a penzed es vegyel fel egy fonokot a cenunkhoz. Es ne zaklass minket a reszletekkel, mert mi elfoglaltabbak vagyunk mint egy fellabu ember egy seggberugo versenyen.”

    Az utobbi szituacio ugy hangzik mint egy ferj akinek nincs ideje, hogy osszehozzon egy babat a felesegevel, es felberel egy „csaladbovito tanacsadot” e nemes celra.

    • Kelkó Tamás 2010. szeptember 2. 16:49

      Tom!

      Te mindig meg tudsz lepni, hogy egészen más oldalról, és gyakran provokálóan közelíted meg a dolgokat.

      Ha jól értem, nem azzal van bajod, hogy egy cég közvetítőt alkalmaz vezető felvételére, hanem az, hogy nem kezelik az ügyet megfelelő fontossággal, egy vezető kiválasztására is annyira figyelnek oda, mint egy takarítónőére?

  • Balázs Erzsébet 2010. szeptember 2. 16:33

    Kedves Tamás!

    Igen, a téma helytálló. Annyi észrevételem lenne a témához, hogy hiába a felismerés, és a probléma mindehol történő megjelentetése, ha mégsem történik semmi.
    Ezekkel a cikkekkel, „felismerésekkel” nem oldódik meg a valóban dolgozni tudó, és akaró emberek munkahelyi-anyagi problémái!

    • Kelkó Tamás 2010. szeptember 2. 16:51

      Kedves Erzsébet!

      A visszajelzések alapján elég sok vezetőnek nyitottam már fel munkaerő kiválasztásban a szemét, és ennek kapcsán remélem, hogy nem kevés embernek könnyebbé vált az élete a munkahelyén!

  • Takács Imre 2010. szeptember 2. 18:23

    Egynek minden nehéz soknak semmi sem lehetetlen. /Széchenyi István/

    „A jól megcsinált dolog jobb, mint a jól elmondott.”
    (Benjamin Franklin)

    „Akit meg kell győzni, hogy cselekedjék, az nem a cselekvés embere.”
    – Georges Clemenceau

  • Blanka 2011. augusztus 25. 20:31

    Munkahelyemen mostanában kaptunk új vezetőt. Bár én úgy gondolom, hogy a mai világban, némi szoftveres segítséggel nem lehetetlen a munkatársak tevékenységét objektíven megítélni, döbbenettel látom, hogy a nálam sokkal fiatalabb vezetőt is már az érdekli csak, hogy ki tud neki megfelelően dorombolni. Tudom én is milyen nehéz elhelyezkedni, mégsem megy ez a finom, barátságos „milyen csinos, okos, tökéletes vagy ma drágám” stílus. Renden van, az én korosztályom „rabságban” volt, de a fiatalok hol tanulták ezt? Vagy erre születni kell? Hasznos tudás egyébként. Félelmetes és hihetetlen, de működik 🙂

ÉRDEKEL A VÉLEMÉNYED:

Oszd meg a cikket egyik ismerősöddel!